Zajęcia z edukacji regionalnej z okazji 665-lecia Miasta Będzina

Zajęcia z edukacji regionalnej z okazji 665-lecia Miasta Będzina
 
Jubileusz 665-lecia Będzina nieustannie zachęca najmłodszych mieszkańców naszego miasta do odkrywania jego historii i dziejów. Jedną z form opowieści o dawnych czasach są - obok kronik historycznych – utrwalone w pamięci ludzkiej podania i legendy. Te ostatnie stały się przedmiotem spotkania uczniów klasy trzeciej Szkoły Podstawowej nr 6 w Będzinie w Filii bibliotecznej nr 5 - Grodziec.
Zajęcia z edukacji regionalnej rozpoczęto od wyjaśnienia czym jest legenda, ustalono jakie posiada cechy i czy mogą mieć znaczenie dla badaczy historii. Potem uczniowie poznali legendy o najstarszych miastach Polski, by uważnie i w skupieniu przeczytać legendy dotyczące miasta i dzielnicy, w której sami mieszkają. Po wysłuchaniu podania o powstaniu Będzina był czas na ułożenie puzzli z wizerunkiem będzińskiego zamku i rozwiązywanie krzyżówek. Po zapoznaniu z legendą „Diabelskie kamienne” uczniowie utrwalali swoją wiedzę na temat kościółka na Górze świętej Doroty, dowiedzieli się również, że to najwyższe wzniesienie na wyżynie katowickiej i poznali inne określenia nadawane temu wzgórzu np. „Złota Góra”, „Zagłębiowska Jasna Góra”, „ Zagłębiowski Olimp”, góra „Tabor” oraz najstarsze - Wzgórze Przemienienia Pańskiego.
Podsumowując zajęcia młodzi mieszkańcy Grodźca stwierdzili, że legendy to niesamowite opowieści łączące trzy światy: fantastyczny, magiczny i rzeczywisty, które pozwalają poznać bajeczne dzieje naszej Małej Ojczyzny.