Polska historia, kultura i architektura - zajęcia edukacyjne dla dzieci

Polska historia, kultura i architektura - zajęcia edukacyjne dla dzieci

Uczniowie klasy II b Szkoła Podstawowa nr 4 im. Stanisława Staszica w Będzinie podczas dzisiejszych zajęć zorganizowanych w Filii nr 1 Ksawera poznawali różne zakątki i ciekawe miejsca znajdujące się na terenie Polski.
Wprowadzeniem do zajęć była legenda "O orlim gnieździe" z książki "Legendy Polskie". Jak mówi jej treść, dawno, dawno temu Lecha podczas wędrówki w towarzystwie dwóch braci zauroczyła wyjątkowa kraina, gdzie swoje gniazdo uwił piękny orzeł. Słowianin założył w tym miejscu gród, nazywany początkowo Gniezdnem, który po latach, już jako Gniezno stał się pierwszą stolicą Polski.
Bogata kolekcja książek o Polsce pozwoliła drugoklasistom zdobyć wiedzę o wielu miastach naszego kraju, a wspaniałe ilustracje w nich zamieszczone zachwyciły uczestników spotkania i zachęciły do planowania przyszłych podróży.
Dzieci zwróciły szczególną uwagę na "Najciekawsze miejsca w Polsce" Joanny Knaflewskiej, "ABC regionów Polski" Aleksandry Sudowskiej, Macieja Kronenberga i Pawła Mroziak oraz "Historię sztuki. Tom 17, Polska : architektura", która wspaniale pokazuje, jak wyglądają polskie budowle wznoszone przez setki lat na naszym terytorium. Piękna podróż rozpoczyna się w książce od romanizmu, aby między innymi przez renesans, barok i klasycyzm dotrzeć do architektury współczesnej.
Uczniowie na koniec zajęć wykonali pocztówki z pozdrowieniami z Polski, na których umieścili piękne i ciekawe miejsca z naszego kraju.