Biblioferie - Ciekawe zjawisko :-)

Biblioferie - Ciekawe zjawisko - zajęcia edukacyjne dla dzieci

Na świecie jest tak wiele ciekawych rzeczy i zjawisk, że bardzo trudno zdecydować się o czym ciekawym opowiedzieć podczas spotkania z dziećmi w bibliotece. Doskonałą inspiracją okazała się być "Wielka księga potworów, wróżek, smoków i olbrzymów" Johna Malama, w której uczestnicy zajęć organizowanych w Filii nr 1 Ksawera mogli przeczytać o smokach europejskich i tych z Bliskiego Wschodu, Chin oraz Japonii.
Książka jest pięknie zilustrowana, co stanowi dodatkową atrakcję dla młodych Czytelników. Każdy mógł samodzielnie odkryć niesamowite stworzenia, kryjące się pod czarną powłoką, którą należało zdrapać specjalnym patyczkiem. Barwy i kształty odkrytych smoków okazały się na prawdę oszałamiające.

Drugą część spotkania poświęciliśmy na zagadkowo brzmiące zjawisko zwane pareidolią. Jego istotą jest dostrzeganie różnych kształtów tam, gdzie tak na prawdę ich nie ma. Na przykład twarze. Ludzie mają dużą zdolność rozpoznawania twarzy i zauważamy ją w bardzo wielu przedmiotach. Aby dzieci uwierzyły w to niesamowite zjawisko same wyszukały w bibliotece odpowiednie przykłady. Potem każdy wykonał kolaż z wykorzystaniem elementów obrazujących omawiane zjawisko. Przez dobrą zabawę można się wiele nauczyć!