„Coraz bliżej Święta” - zajęcia edukacyjne dla dzieci o tradycjach i zwyczajach bożonarodzeniowych

„Coraz bliżej Święta” - zajęcia edukacyjne dla dzieci o tradycjach i zwyczajach bożonarodzeniowych

Grzybowa czy barszczyk?
"Święta w polskim domu: praktyczny poradnik" autorstwa Joanny Łagody, Mai Łagody - Marciniak oraz Anny Gotowiec zawierają wiele pomysłów na piękne dekoracje i pyszne potrawy, które przygotowujemy na świąteczny stół. Od tej właśnie książki rozpoczęliśmy spotkanie dotyczące tradycji i zwyczajów bożonarodzeniowych, na które do filii nr 1 Ksawera przyszła grupa Żabek z Przedszkola Miejskiego nr 6 w Będzinie. Na pięknych ilustracjach dzieci rozpoznały tradycyjną kutię, barszcz z uszkami, kapustę z grochem i karpia. Każdy miał szansę opowiedzieć, która z wigilijnych potraw jest według niego najsmaczniejsza.
Wspaniały nastrój dzisiejszego spotkania zawdzięczamy historii świątecznej z książki "Grzegorz Kasdepke dzieciom". Opowiadanie pt. "Serce choinki" wzrusza losami pewnego pierniczka, który okazał się być najważniejszą dekoracją bożonarodzeniowego drzewka.
Piękną tradycją, która przynosi wiele radości jest wysyłanie kartek z życzeniami. O tym zwyczaju dzieci dowiedziały się więcej z książki "Niezwykłe dzieje zwykłych rzeczy" Charlesa Panatiego. Ponieważ pierwsze karty wykonywane były ręcznie, przedszkolaki postanowiły ozdobić własne egzemplarze i okazało się, że dziecięca wyobraźnia podsunęła wiele pomysłów. Każda karta była przepiękna, kolorowa i oryginalna. Na pewno będzie wspaniałym prezentem dla ukochanej osoby.