Żabki w krainie książek

Żabki w krainie książek

Grupa Żabek z Przedszkole Miejskie nr 6 w Będzinie odwiedziła w poniedziałek Filię nr 1 Ksawera, aby poznać księgozbiór biblioteki, posłuchać bajek i dowiedzieć się na czym polega praca bibliotekarza.
Główną rolę w bibliotece pełnią książki. Dlatego spotkanie rozpoczeto od ukazania, jak długa droga prowadzi od pomysłu autora do gotowej książki, która trafią w ręce Czytelnika. Przedszkolaki zobaczyły także, że w zbiorach filii są książki duże i małe, grube i cienkie, nowe i takie, które lata świetności mają już za sobą. Najbardziej spodobały się dzieciom te pięknie ilustrowane, pełne kolorowych obrazków.

Okazało się, że w bibliotece są także książki o żabkach. Zarówno o tych bajkowych, jak i prawdziwych, żyjących w stawie. Spośród wielu tytułów książek wybraliśmy "Roztańczoną żabkę" Urszuli Kozłowskiej. Dzieci wysłuchały, jak wesoła bohaterka namawia do tańca innych mieszkańców lasu. Niezmiennie ogromną popularnością wśród najmłodszych cieszy się Jan Brzechwa. Śmieszny, rymowany tekst "Żaby" jego autorstwa rozbawił wszystkich uczestników spotkania.
Dzieci ucieszyły się również z przygotowanej niespodzianki. Każdy przedszkolak samodzielnie wypróbował maszynę do pisania. Ponieważ nie znali dawnego narzędzia pracy pisarzy, była to dla nich duża atrakcja.