"Widowisko Symboli Narodowych RP" - zajęcia edukacyjne dla przedszkolaków w ramach Programu Dotacyjnego „Symbole Narodowe RP”

"Widowisko Symboli Narodowych RP" - zajęcia edukacyjne dla przedszkolaków w ramach Programu Dotacyjnego „Symbole Narodowe RP”

W ostatnich zajęciach edukacyjnych zamykających cykl spotkań organizowanych przez bibliotekę w ramach projektu "Widowisko Symboli Narodowych RP" uczestniczyły dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 10 w Będzinie.
Grupie starszaków, która odwiedziła Filię nr 3 Dworzec została przeczytana legenda o "Orlim gnieździe" ze zbioru "Baśni polskich", gdzie wyboru tekstów dokonała Anna Sójka. Z tej fantastycznej opowieści przedszkolaki dowiedziały się, jak nazywała się pierwsza stolica Polski i jakie pochodzenie ma godło. Żadnego problemu nie sprawiło dzieciom opowiedzenie, jak należy szanować flagę Polski. Bezbłędnie wyrecytowały Mazurka Dąbrowskiego.
Następnie przedszkolaki wykonały pracę plastyczną. Przypinkę w kształcie Polski wyklejały biało-czerwonymi kulkami z bibuły. Na zakończenie zajęć każde dziecko wybrało książkę polskiego autora i zareklamowało ją pozując do wspólnego zdjęcia. 
Drodzy rodzice zachęcamy do czytania dzieciom książek polskich autorów: Justyny Bednarek, Agnieszki Stelmaszyk, Anny Onichimowskiej, Tomasza Samojlika, Renaty Piątkowskiej, Łukasza Wierzbickiego, Grzegorza Kasdepke i wielu innych. Wróćcie również do swojego dzieciństwa i odkryjcie przed swoimi pociechami świat Bolka i Lolka, Reksia czy Misia Uszatka. Zobaczcie po latach jaką to frajda.

Godło polskie zmieniało się wielokrotnie na przestrzeni lat. Burzliwe losy naszego kraju wpływały znacząco na kształt tego symbolu. Orzeł inaczej prezentował się w czasach panowania królów, zmieniał się pod wpływami nadchodzących po sobie władz państwowych, aby stać się aktualnym symbolem narodowym - Orłem Białym w złotej koronie na czerwonej tarczy herbowej. Bogusław Brodecki fragment swojej książki pt. "Polska : dzieje, mapy, kalendarium" poświęca właśnie polskiemu orłu. Historia sięgająca być może, aż do początków państwa polskiego wzbudziła ciekawość wśród uczniów SzSzkoła Podstawowa nr 4 im. Stanisława Staszica w Będziniektórzy uczestniczyli w dzisiejszych zajęciach
w Filii nr 1 Ksawera. Choć historycy nie mają pewności, że znajdujący się na denarze Bolesława Chrobrego ptak to na pewno orzeł, a przytoczona w kronice Jana Długosza opowieść o Lechu to piękna legenda, wszyscy uczestnicy zgodnie potwierdzili ogromne znaczenie orła dla naszego narodu. Każdy trzecioklasista wykonał własny herb i ozdobił Orła białymi piórami. Wspomniana wcześniej książka to źródło informacji także o pozostałych symbolach narodowych. Na jej kartach zobaczyć można rękopis pieśni "Jeszcze Polska nie zginęła" Józefa Wybickiego, a także przeczytać o tym, jak wyglądała droga Mazurka Dąbrowskiego jaką musiał pokonać, aby stać się hymnem państwowym Rzeczypospolitej Polskiej.
Bogusław Brodecki pisze także o barwach narodowych. Historia biało - czerwonej flagi również okazała się trudna. Po wielu latach jej burzliwych losów w 2004 roku ogłoszono 2 maja Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
Spotkania edukacyjne dla dzieci, które udało się przeprowadzić w ramach projektu „Widowisko Symboli Narodowych RP” oraz Programu Dotacyjnego „Symbole Narodowe RP” pokazują, jak duże zainteresowanie wśród przedszkolaków i uczniów budzi historia kraju w którym żyjemy. Wszystkie symbole narodowe są traktowane z należytym szacunkiem, a młodzi ludzie chętnie korzystają z dostępnej literatury aby poszerzać swoją wiedzę o Polsce.

26 września Filię nr 3 Dworzec odwiedziły dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 9 w Będzinie. Uczestniczyły w zajęciach edukacyjnych realizowanych przez będzińską bibliotekę w ramach projektu "Widowisko Symboli Narodowych RP". Przedszkolaki poznały podstawowe symbole państwowe, a w oparciu o "Baśnie polskie", wybór tekstów Anny Sójki, wysłuchały legendy o "Orlim gnieździe", z którego dowiedziały się, jak powstała pierwsza stolica Polski i godło. Na mapie odnalazły Gniezno, Kraków i Warszawę- trzy stolice Polski, Morze Bałtyckie, rzekę Wisłę, Tatry i Będzin. Następnie poznały znaczenie symbolów i kolorów flagi. Biel w heraldyce oznacza srebro, a także wodę oraz czystość. Czerwień jest symbolem ognia, krwi oraz waleczności i odwagi. Obie barwy korespondują z kolorystyką godła państwowego. Z pozycji Joanny i Jarosława Szarków "Elementarz małego Polaka" przedszkolaki zdobyły informacje na temat historii hymnu. Słowa napisał Józef Wybicki, muzyka to popularny mazurek, którego autor nie jest znany. Ta pieśń była hymnem Legionów Polskich utworzonych przez Jana Henryka Dąbrowskiego we Włoszech. Od 26 lutego 1927 r. stał się oficjalnym hymnem Polski. Zajęcia zakończyły się ekspresyjnym malowaniem, w tonacji biało-czerwonej, na folii stretchowej symboli państwowych i obrazów z życia codziennego Polaków.