Skarby jesieni

Skarby jesieni

"Pan Październik jest malarzem,
farby dostał od jesieni..."
Te słowa będące początkiem jednego z utworów Wandy Chotomskiej z książki pt. "Dwanaście miesięcy" doskonale oddają piękno i klimat trwającej właśnie pory roku. To dobry czas na spacery po parku czy lesie i poszukiwanie najpiękniejszych oznak czasu czerwieni i złota w otaczającej nas przyrodzie. Nie ma co narzekać na kałuże! Najlepiej założyć kalosze i po przyjemnej wędrówce wśród spadających liści odwiedzić naszą bibliotekę. Taki plan na dzisiejszy poranek miała grupa dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 6 w Będzinie, która odwiedziła Filię nr 1 Ksawera. Sówki postanowiły bowiem poszukać jesieni także w książkach. A że jest to niezwykle malowniczy temat dla niejednego twórcy, przedszkolaki szybko usiadły z bibliotekarzem, by posłuchać o przygodach Pompika, zabawnego żubra z książek Tomasza Samojlika, który w "Kolorach jesieni" spotkał gromadkę bocianów szykujących się do lotu w ciepłe kraje.
Książka Małgorzaty Strzałkowskiej "Jesień" oraz "Liście" z serii "Wesoła Farma Bawi i Uczy" odkryły przed dziećmi każdy ze smacznych i aromatycznych wymiarów jesieni. W zbiorze "Wiersze o jesieni" znaleźliśmy utwór Agnieszki Frączek pt. "Kalosze poproszę". Bardzo zabawny tekst rozbawił uczestników spotkania, którzy doskonale poradzili sobie z towarzyszącym zadaniem i uporządkowali wszystkie pary kolorowych, jesiennych kaloszy.
Ciekawe świata trzylatki odkryły dziś prawdziwe skarby. Skrzynia pełna kasztanów i żołędzi kryła także inne jesienne niespodzianki. Dzieci dały się zaprosić do edukacyjnej zabawy i teraz już wiedzą dlaczego u schyłku roku jadamy pyszną zupę z dyni, czemu bociany jesienią opuszczają nasz piękny kraj i w jakim celu kolczate jeże muszą się teraz solidnie najeść. Wszystkim, którzy z uwagą śledzą naszego facebooka chcemy przekazać informację odnoszącą się do spotkania z dnia 13.10.2023 r. Przedszkolaki otrzymały wówczas sówkę, którą z radością przyjęły. Dzieci podjęły się trudnego zadania polegającego na wyborze imienia dla nowego lokatora przedszkola. Miło nam poinformować, że sówka nosi od teraz piękne imię Wandzia.