Pracowity i twórczy listopad w będzińskiej książnicy - podsumowanie pracy

Pracowity i twórczy listopad w będzińskiej książnicy

Będzińscy bibliotekarze nie zwalniają tempa, choć pogoda, niczym hamulcowy, otula nas jesiennym płaszczem i przypomina, że zima tuż, tuż …
Ale bibliotekarze nie podają się jesiennej aurze i krok za krokiem bacznie realizują zaplanowane działania. I tak oto w listopadzie w będzińskiej książnicy prezentowane były wystawy:
→ wystawa poświęcona życiu i twórczości Fryderyka Chopina w opracowaniu Narodowego Instytut Fryderyka Chopina w Warszawie, prezentowana w budynku głównym
→ wystawa „Kobieta na dachu świata” poświęcona Wandzie Rutkiewicz, prezentowana w Czytelni Głównej
→ poplenerowa wystawa praca Autorów zrzeszonych w Stowarzyszeniu Twórców Kultury Zagłębia Dąbrowskiego pt.: „Kurdesz Lanckoroński”, prezentowana w Filii nr 3 – Dworzec
→ wystawa i promocja książek zatytułowana „Życie Gwiazd w książkach” zorganizowane w Filii nr 1 - Ksawera  

Dynamizm życia biblioteki nadają liczne wydarzenia kulturalno-edukacyjne, których w listopadzie było całkiem sporo.
Oddział dla dzieci i młodzieży zorganizował: „Spotkania z planszówką”, zajęcia z programowania, zajęcia dla najmłodszych pt.: „Muzyka jest wszędzie”. W ramach spotkań Klubu Młodego Odkrywcy przeprowadzona zajęcia z cyklu „Będę jak…” przybliżając postać największej, polskiej uczonej Marii Curie – Skłodowskiej. Dużym zainteresowaniem cieszyły się przeprowadzone warsztaty komiksu z Szymonem Teleckim, który zdradzał tajniki swojego warsztatu.

Dużo działo się w Filii nr 1 – Ksawera. Dzięki pomysłowości P. Celiny – bibliotekarki prowadzącej filię – na Ksawerze zorganizowano m.in.: jesienne zajęcia dla przedszkolaków z PM nr 6, zajęcia biblioteczne pt.: „Siła wiedzy”, w których udział wzięli uczniowie ze SP nr 4, comiesięczne zajęcia z cyklu „Fantazja” pt.: „Główka pracuje”.  

Ewa – prowadząca biblioteczną Filię nr 2 – Warpie – podobnie jak P. Daria z Filii nr 7 – Zamkowe oraz P. Agnieszka – bibliotekarka z Filii nr 9 – Podłosie wzięła udział w Międzynarodowym Dniu Pluszowego Misia oraz odwiedziła grupę „Motylki” z PM nr 10 poruszając ważne zagadnienie jakim jest przyjaźń.
Filia nr 7 – Zamkowe przeprowadziła także zajęcia dal najmłodszych przedszkolaków pt.:
„W niezwykłej bibliotece”, a jej bibliotekarz wziął udział w zajęcia edukacyjnych poświęconych ekologii w Przedszkolu Miejskim nr 7.

Filia nr 5 – Grodziec pod wodzą bibliotekarki P. Moniki zorganizowała dla przedszkolaków z PM nr 14 „Spotkanie z bajeczką”.

Filia nr 9 – Podłosie choć to najmniejsza będzińska filia jednak pełna licznych bibliotekarskich pomysłów zarówno dla młodszych jak i starszych. W minionym miesiącu zorganizowano zajęcia pt.: „Dzień postaci z bajek”, „Dzień kredki”. Podobnie jak Filia nr 1 również na Podłosiu przeprowadzono zajęcia upamiętniające Narodowe Święto Niepodległości wśród najmłodszych. Na koniec miesiąca, podobnie jak oddział dla dzieci i młodzieży (zajęcia pt.: „Czarodziej ilustrator), Filia nr 9 – Podłosie przeprowadziła zajęcia wprowadzając najmłodszych czytelników w świat andrzejkowych wróżb. P. Agnieszka jak każdego tygodnia bacznie czuwa nad organizacją całorocznej i międzynarodowej akcji Przeczytaj 52 książki w roku, publikując co tydzień bibliotekarskie „smaczki”.

Jak co miesiąc pod opieką P. Grażyny – bibliotekarki prowadzącej Filię nr 3 – odbyło się spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki w gościnnych progach Cafe No.13.
W listopadzie swoje spotkanie w Czytelni miał Klub Szalonych Rękawiczek.
Także będzińscy studenci chętnie odwiedzają naszą bibliotekę biorąc udział w wykładach:
P. Magdalena Durleta bibliotekarz z będzińskiej filii wojewódzkiej biblioteki pedagogicznej przeprowadziła zajęcia poświęcone gwieździe kina Natalie Wood. W ramach zajęć z cyklu „Wokół książki” o które dba p. Sylwia z Czytelni Głównej przeprowadzono wykład pt.: „Piękno i użyteczność” przy gościnnym udziale p. Wojciecha Tarki z zaprzyjaźnionego Antykwariatu „Latarnik”.

W Filii nr 3 – Dworzec odbył się finisaż wystawy „Kurdesz Lanckoroński” przy udziale twórców prac prezentowanych w ramach ekspozycji.Miesiąc listopad to także czas nieustannego podnoszenia kwalifikacji przez będzińskich bibliotekarzy, a także bibliotekarzy z terenu powiatu będzińskiego. I tak oto w murach będzińskiej książnicy zorganizowano dwa szkolenie:
- „samoregulacja emocji w profilaktyce stresu i budowaniu komunikacji z klientem”
- „modernizacja zintegrowanego systemu zarządzania biblioteką SowaSQL.

W listopadzie będzińskie bibliotekarki P. Agnieszka z Filii nr 9 – Podłosie oraz P. Aleksandra oraz P. Aneta z Oddziału dla Dzieci i Młodzieży wzięły udział Międzynarodowych Targach Książki w Katowicach.

Niejako zbliżając się do końca roku Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Będzinie ruszyła z miejską akcją „Makulatura to nie bzdura!”, gdzie po raz drugi  zachęcamy mieszkańców miasta do zbierania makulatury, z której zakupimy nowe pozycje literackie.
I tym ekologicznym akcentem podsumowaliśmy przedostatni miesiąc bieżącego roku zachęcając do zbiórki makulatury i przekazania jej do biblioteki. Akcja „Makulatura to nie bzdura!” trwa do końca roku.