Przypnij żonkil i pokaż, że #ŁączyNasPamięć!

Przypnij żonkil i pokaż, że #ŁączyNasPamięć 

Dziś mija 80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim. Od 11 lat z tej okazji Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN organizuje akcję Żonkile, upamiętniającą te wydarzenia. Symboliczne, papierowe żonkile wręczano dziś w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Będzinie na znak pamięci o tych, którzy walczyli, polegli, których pochłonęła wojna...

W 2023 roku akcja Żonkile organizowana jest w ramach programu "Nie bądź obojętny. 80. rocznica powstania w getcie warszawskim". Podczas akcji organizowanej w będzińskiej bibliotece po raz drugi prezentowano wzruszający film animowany "Zdążyć przed Panem Bogiem" oparty na motywach reportażu Hanny Krall, która jest ambasadorką tegorocznej akcji. Narracja filmu przebiega w trzech czasowych płaszczyznach. Pierwsza, to okres II wojny światowej, gdzie widz poznaje losy młodego Marka Edelmana, szpitalnego gońca, członka komendy Żydowskiej Organizacji Bojowej, ostatniego przywódcy powstania w getcie warszawskim. Druga płaszczyzna czasowa to lata 60. XX wieku, kiedy rozwija się kariera lekarska Edelmana w Łodzi. Trzecia toczy się w latach 70. XX wieku, w czasie rozmów prowadzonych między Edelmanem, a Hanną Krall, opisanych w reportażu. Bohaterowie filmu poszukują odpowiedzi na najważniejsze pytania dotyczące historii Polski i ludzkiej natury. Odpowiedź stanowi czerwona nić opowieści, łącząca ze sobą różne wątki.
Obok filmu przygotowanego przez Muzeum POLIN młodzież I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Będzinie obejrzała prezentację „Powstanie w getcie warszawskim – „chodziło tylko o wybór sposobu umierania” Haliny Postek z Muzeum Powstania Warszawskiego oraz przygotowaną przez bibliotekarzy autorską prezentację dedykowaną osobie Hanny Krall i Marka Edelmana.
Animacja filmu „Zdążyć przed Panem Bogiem" była także inspiracją do rozmyślań na temat odwagi, poświecenia, wierności idei oraz przyjaźni dla uczestników Warsztaty Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu Badz z Nami oraz pensjonariuszy Dzienny Dom Pomocy Społecznej w Będzinie MOPS Będzin, którzy wręczali bibliotekarzom i czytelnikom przygotowane przez siebie żółte żonkile.
Żółty żonkil symbolizujący zbiorową pamięć o największym zbrojnym zrywie Żydów podczas II wojny światowej, podkreślający solidarność i potrzebę dialogu ponad podziałami przygotowywany był m.in. na zajęciach edukacyjnych z elementami biblioterapii prowadzonych w Filii nr 9 Podłosie. Żonkil jest również symbolem pamięci Marka Edelmana, ostatniego przywódcy Żydowskiej Organizacji Bojowej, który przeżył likwidację getta i przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku, przychodząc 19 kwietnia z żółtymi kwiatami pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym.
Tegoroczna akcja Żonkile dedykowana jest ludności cywilnej, poległej w trakcje powstania w getcie warszawskim - 50 tysiącom kobiet, mężczyzn i dzieci przebywających w kryjówkach na strychach domów i podziemnych bunkrach w trakcie walk, a także w gruzach getta po upadku powstania. Ich cywilny opór był tak samo ważny, jak opór tych, którzy walczyli z bronią w ręku.
Organizatorem akcji jest Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN