"Gdy jest ci smutno, gdy jest ci źle" czyli rozmowy o emocjach

"Gdy jest ci smutno, gdy jest ci źle" czyli rozmowy o emocjach

Co zrobić ze złością? Jak poradzić sobie ze smutkiem? Czy strach jest nam w ogóle do czegoś potrzebny? Na te nurtujące pytania poszukiwały odpowiedzi dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 8 w Będzinie, które odwiedziły oddział dla dzieci i młodzieży będzińskiej biblioteki.

Ich przewodnikiem po emocjonującej i zawiłej podróży, był niezawodny #kolorowy potwór - bohater książki Anny Llenas pt. Kolorowy potwór" wydanej przez wydawnictwo Mamania . Wraz z nim mogliśmy emocje nazwać, zobaczyć, poczuć, a także odpowiednio rozplątać i posegregować. Dzięki temu już wiedzieliśmy co się dzieje w nas samych. Przydatne okazały się także pomoce naukowe w postaci kłującej złości i ciężkiego kamienia obrazującego strach oraz zielonego listeczka spokoju. Nauczyliśmy się także jak pozbyć się złości, by nasze wybuchy nikogo nie zraniły. Wykonaliśmy ćwiczenia oddechowe odganiające burzowe chmury. Pomogło - jak zawsze- przytulenie kolorowego potwora :-)
W ramach części praktycznej uwolniliśmy swoją kreatywności lepiąc stwory. Ze zmieszanej plasteliny powstały duszki, które same były przerażone, milutkie kotki oraz bohaterowie, którzy za swoją odwagę zdobyli medal.
Najważniejszą lekcją jednak było to, żeby o emocjach rozmawiać i ich nie unikać, bo każdy ma prawo do smutku, złości, czy strachu.