Krótkie i szczęśliwe życie motyla

Krótkie i szczęśliwe życie motyla

W dniu 16 kwietnia bibliotekarka Filii nr 2 Warpie odwiedziła grupę Motylków w Przedszkolu Miejskim nr 10 w Będzinie. Tematem tego spotkania było życie barwnych uskrzydlonego symbolu przemiany i metamorfozy, jakim jest motyl.
Życie motyla rozpoczyna się bardzo niepozornie. Przedszkolaki dowiedziały się, że wszystko zaczyna się od … jaja!. Złożone na roślinie niewielkie kuleczki są pierwszym domem motyla. Potem wykluwa się z nich gąsienica. Ma ona podłużny kształt i z grubsza przypomina zwykłego robaka. Gąsienica przemieszcza się po roślinach i całymi dniami pałaszuje ze smakiem ich liście. Gąsienica, je i je i robi się coraz grubsza. Aż nadchodzi czas prawdziwego przepoczwarzenia.

Za pomocą specjalnej przędzy gąsienica przymocowuje się do rośliny i przez pewien czas pozostaje w kokonie, ostatecznie podczas tego procesu powstaje uskrzydlony motyl, który może w końcu pierwszy raz wzbić się w niebo! Motyle uważane są za jedne z najpiękniejszych owadów, ale żyją tylko 3 - 4 tygodnie.
Ciekawostki:
Motyle lubią słońce, potrafią rozpoznać więcej kolorów niż ludzie, a ich narządy smakowe znajdują się na ich trzech parach odnóży.
Na zakończenie zajęć "Motylki" wykonały przepiękne" Wiosenne motyle".