„Wizyta w domu książek”

„Wizyta w domu książek”. Zajęcie z edukacji czytelniczo – medialnej dla dzieci.

Jak powstaje książka? Jaką drogę musi przebyć napisany przez autora tekst, aby móc w końcu trafić do rąk Czytelnika? Na te i wiele innych pytań poznawały odpowiedzi dzieci z Oddziału Przedszkolnego Szkoła Podstawowa nr 4 im. Stanisława Staszica w Będzinie podczas wizyty w domu książki.
Tajemniczy dom książki to nic innego jak biblioteka, miejsce, gdzie na specjalnych regałach czekają cierpliwie na wypożyczenie książki oraz ich opiekunowie - bibliotekarze. Z jednym z nich, prowadzącym Filię nr 1 Ksawera spotkały się w piątek przedszkolaki.
Podczas wizyty dzieci dowiedziały się czym zajmuje się ilustrator i wydawnictwo, a także z jakich elementów zbudowana jest książka.
Z zaciekawieniem wysłuchały wiersza o pewnej osobie, o której mówi się, że "zjada książki". Na czym takie "zjadanie książek" polega i czy jest dobre dla biblioteki napisał Wincenty Faber w utworze pt. "Czytelniczka", którego znajdziecie w  "Wyborze wierszy okolicznościowych dla klas I-III" Krystyny Lenkiewicz.
Przedszkolaki poznały także troszkę zawód bibliotekarza, którego zawsze można poprosić o pomoc w znalezieniu wymarzonej książki. Na przykładzie motyla pokazane zostało, jak szeroko można potraktować każde zagadnienie. Wniosek jest taki, że o przygodach tych pięknych skrzydlatych owadów napisano wiele opowiadań. W księgozbiorze filii znaleźliśmy "Motyla" Wandy Chotomskiej oraz "Bajkę o zielonym motylu" Jana i Pawła Różewicz. W "Małym atlasie motyli" Josefa Moucha oraz "Paziach i rusałkach" Hanny Zdzitowieckiej znajdziemy mnóstwo informacji o specyfice rożnych rodzajów, od pazia królowej po rusałkę pawika. Książki o zwierzętach są bogato i pięknie ilustrowane, co szczególnie podoba się młodym odbiorcom.

Informacje w temacie motyli można uzupełnić o fantastyczne pomysły na wykonanie prac plastycznych czy ozdób. O motylach z tkanin przeczytamy w "Zabawach plastycznych dla przedszkolaków" Dariusza Żejmo, a instrukcję na kolorowe owady z papieru znajdziemy w książce Doroty Dziamskiej "Magiczne kółeczka czyli origami płaskie z koła".
Dzieci są niezwykle ciekawe otaczającego ich świata, co widać gdy z przyjemnością przeszukują biblioteczne półki, aby odszukać książki o ulubionych przez siebie dinozaurach, kosmosie i wielu innych zagadnieniach.
Dowiedziawszy się już wiele o motylach przedszkolaki mogły pochwalić się wiedzą na temat roli gąsienicy. Ona też jest piękna i bardzo interesująca. Dlatego właśnie jako motyw książkowych zakładek, które dzieci samodzielnie wykonały wybrano uroczą, kolorową i uśmiechniętą gąsienicę.