Wokół książki: Tadeusz Różewicz „Poeta niepokoju"

Kolejne warsztaty komputerowe dla studentów Będzińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku za nami!
Tym razem warsztaty poświęcone zostały specjalnemu tematowi,a mianowicie obchodzonemu 22 kwietnia, Dniu Ziemi.
Wspólnie ze studentami BUTW eksplorowaliśmy różne strony internetowe poświęcone ekologii. Dzięki zaangażowaniu każdego z uczestników, mieliśmy okazję zgłębić tę ważną tematykę i zdobyć cenne informacje na temat ochrony naszej planety. Oby zdobyta wiedza przyczyniła się do podejmowania bardziej świadomych i ekologicznych decyzji na co dzień.
Na początku odwiedziliśmy strony:
→ Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska,
→ Greenpeace Polska
→ oraz Ekoportal.
Następnie na stronie internetowej skyradar.pl mogliśmy przyjrzeć się pomiarom: opadów, ciśnienia, temperatury, wiatru i burz. Dzięki stronie aqicn.org zapoznaliśmy się z mapą wizualną jakości powietrza w czasie rzeczywistym. Pod koniec zajęć skorzystaliśmy z kamer, które na żywo pokazują różne miejscowości w Polsce. Podglądaliśmy również gniazdo bocianie w Bieszczadach, a konkretnie w miejscowości Pobiedno.
W trakcie warsztatów przypomnieliśmy sobie jak kopiować dokument na komputer z nośnika zewnętrznego oraz używaliśmy kilku przydatnych skrótów klawiszowych.
Zapraszamy serdecznie na kolejne spotkania i warsztaty! 

Wokół książki: Tadeusz Różewicz „Poeta niepokoju"
24 kwietnia 2024 r. minęło 10 lat od śmierci Tadeusza Różewicza. Z okazji tej rocznicy wykład w cyklu literackim „Wokół książki” dedykowany został pamięci tego wybitnego polskiego poety.
Po przedstawieniu biografii poety, prowadzący wykład, przybliżył tezę Theodora Adorno, który twierdził, że „pisanie wierszy po Auschwitz jest barbarzyństwem”. Różewicz musiał się z tym zmierzyć, nadając nowy kształt poezji, odbudowującej sens po tej tragedii. Sztuka i myśl ludzka próbują oswoić traumę, chociaż artyści i myśliciele, wiedzą dobrze, że tej traumy oswoić się nie da. Gdybyśmy jednak porzucili te bezradne starania, co by pozostało? Zapomnienie...?
„Bliski mojemu sercu/śmietnik wielkomiejski/poeta śmietników jest bliżej prawdy/niż poeta chmur” pisał w „Opowiadaniu dydaktycznym” Tadeusz Różewicz. W tej części goście poznali projekt „Śmietnik Różewicza”: fotografie uzupełnione zostały odczytaną rozmową z Adamem Hawałejem, który przez 30 lat fotografował autora „Czerwonej rękawiczki”.
Czym jest „wiersz Różewiczowski” i jak istotnej zmiany dokonał w poezji polskiej? Na to pytanie wykładowca odpowiadał, popierając swoje argumenty książkami: „Przekraczanie granic. O twórczości Tadeusza Różewicza” pod redakcją Wojciecha Browarnego,Joanny Oparskiej, Adama Poprawy oraz „Różewicz. Rekonstrukcja T. 1” Magdaleny Grochowskiej.
Różewicz nieustannie zmieniał wersje swoich wierszy. Nie interesowała go skończona forma wiersza, piękny i doskonały utwór do podziwiania. Takie, jak mówił „porcelanowe” wiersze, od razu chciałby stłuc i zepsuć. Interesowała go poezja w ruchu, nieustanne tworzenie się poezji.
W kolejnej części wykładu zaprezentowana została książka „Braterstwo poezji”. Tom mieści w sobie nieznaną korespondencję Tadeusza Różewicza z Czesławem Miłoszem z lat 1947-2003 oraz wybór ich wierszy, esejów, rozmów, zapisków intymnych i innych utworów, w których obaj wybitni poeci wypowiadali się o sobie nawzajem, w tym także teksty dotąd niepublikowane.
Oczywiście wspomniany został dramat autorstwa Tadeusza Różewicza pt. „Kartoteka” i przybliżony został obraz bohatera (Różewiczowski everyman).
Na zakończenie prowadzący przedstawił „zjawisko NIC” w twórczości poety.
Podczas wykładu zaprezentowane zostały następujące wiersze Tadeusza Różewicza: „Ocalony”, „Muszla”, „Jak dobrze”, „Przyszli żeby zobaczyć poetę”, „Warkoczyk”, „Ostroga”, „Rozebrany”, „Można”, „Białe groszki” oraz wiersz bez tytułu dedykowany pamięci Konstantego Puzyny.
Wszystkim uczestnikom spotkania, w tym studentom BUTW pięknie dziękujemy za obecność i już dziś zapraszamy na majowe "Wokół książki".