Posłuchaj o kulturze!

Posłuchaj o kulturze! - zajęcia z edukacji regionalnej dla dzieci zorganizowane z okazji 665. lat nadania praw miejskich miastu

Teatr Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie to niewątpliwie jedna z największych kulturalnych atrakcji naszego miasta. Jego założyciel, a zarazem patron, pozostawił wspaniałe, unikalne miejsce, do którego młodzi ludzie z rożnych miejscowości, od lat przyjeżdżają podziwiać niesamowite spektakle. Animowane przez aktora-lalkarza teatralne postaci zachwycają różnorodnością i oryginalnością interpretacji, często znanych i lubianych postaci, jak np. Czerwony Kapturek.
Grupa dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 6 w Będzinie podczas wizyty złożonej 18 paźdzernika w filii nr 1 Ksawera poznała postać Jana Dormana i historię, jego autorskiego teatru. W zbiorach biblioteki znajduje się sporo książek na jego temat, między innymi "Jan Dorman i Jego Teatr = Jan Dorman and His Theatre" pod redakcją Marty Oziomek, w których znajdziemy historie z życia teatru, wzbogacone o liczne fotografie pokazujące, jak na przestrzeni lat kształtowała się będzińska scena teatralna dla dzieci. Świat kultury powinien być zawsze integralną częścią życia młodych ludzi. Literatura, sztuka czy muzyka kształtują wartości, uwrażliwiają i przygotowują młode pokolenie do dalszego młodzieńczego i dorosłego życia. Podczas dzisiejszego spotkania grupa Motylków przekonała się o wartości teatru i słowa. Dzieci wiedzą teraz czym jest repertuar, rekwizyty i scenografia. Są świadome, jak wiele osób angażuje się długo przed premierą spektaklu, aby można było cieszyć się z pięknego przedstawienia. Ponieważ "nasz" teatr to teatr lalek dzieci wykonały własne postacie. Masa papierowa, bibuła i niezwykła dziecięca kreatywność okazały się doskonałym przepisem na sukces.
Biblioteka posiada teatrzyk Kamishibai, z ciekawą formą obrazkową, którą wykorzystano podczas spotkania, aby przedstawić dzieciom "Kotkę Milusię", "Groszki" i opowieść "Szukając Marudka".
O przygodzie z teatrem książkowych bohaterów poczytać można między innymi w "Czarodziejskich słowach: wartościowych tekstach dla dzieci", gdzie zaprezentowany jest tekst Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel pt. "Teatr".