Podsumowanie działaność będzińskiej książnicy w październku br.

Obfity październik w będzińskiej książnicy

Miesiąc październik okazał się szczególnie obłożony licznymi przedsięwzięciami, które zrealizowała Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Będzinie, począwszy od ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek pt.: „To się musi powieść” a kończąc na zajęciach z programowania i robotyki.
Z cyklicznych i sztandarowych przedsięwzięć zorganizowano coroczną akcję dla najmłodszych wpisując ich w zaszczytny poczet będzińskich czytelników. W imieniu Prezydenta Miasta Będzina Łukasza Komoniewskiego pasowania dokonała I Wiceprezydent Miasta Będzina Pani Aneta Witkowska – Złocka. Następnie bibliotekarze po raz kolejny zorganizowali miejski happening przed nachodzącą zimą dla czworonożnych przyjaciół, zbierając karmę dla zwierząt oraz koce z przeznaczeniem dla schronisk w Sosnowcu i Zawierciu.
Dyrekcja MiPBP w Będzinie wzięła udział uroczystych obchodach 120-lecia I Liceum Ogólnokształcącego im. Mikołaj Kopernika. Będziński Kopernik to szkoła, która od roku 2020 ściśle współpracuje z będzińską książnicą wspierając i promując czytelnictwo wśród mieszkańców miasta i powiatu.
Początek października to gorący czas głosowania na biblioteczne projekty w ramach Budżetu Obywatelskiego. Już po raz drugi pracownicy biblioteki zgłosili 4 projekty, które ujmują potrzeby wszystkich Czytelników, począwszy od najmłodszych a skończywszy na seniorach.
Co tydzień w ramach akcji „Przeczytaj 52 książki” będzińscy bibliotekarze polecali swoje literackie smaczki, zachęcając do przeczytania jak największej liczby książek w bieżącym roku.
W ramach rozstrzygniętego ubiegłorocznego Budżetu Obywatelskiego do biblioteki trafiło 220 woluminów książek z serii Duża Litera w ramach szerokiej akceptacji mieszkańców projektu „Zasłuchany senior – zaczytany senior”. Pozytywny odzew w postaci dużej liczby głosów uzyskał projekt pt.: „75 gier na 75-lecie Biblioteki”. Podczas „Pasowania na Czytelnika” Pani Prezydent przekazała 75 nowych gier planszowych dla najmłodszych, które już trafiły na półki oddziału dla dzieci i młodzieży.
Październik to miesiąc nowości dla naszych Czytelników – na półkach znalazło swoje miejsce 157 pozycji nowości wydawniczych, które z pewnością rozejdą się niczym świeże bułeczki.
Jeśli mówimy o nowościach to wymienić należy wydarzenie, które mamy nadzieję zagości na stałe w murach będzińskiej książnicy, a mianowicie Konkurs wiedzy pt.: „Fryderyk Chopin – życie i twórczość”. Na jeden dzień muzyka Fryderyka Chopina była słyszalna w każdym zakątku naszej biblioteki. Każda będzińska szkoła podstawowa zaprezentowała swoją 3-osobową drużynę. Spośród 30. uczniów wyróżniono laureatów oraz wyłoniono najlepszą szkolną drużynę. W obradach konkursowego jury udział wzięli Poseł na Sejm RP - Rafał Adamczyk, Dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I st. im. Fryderyka Chopina  - Klaudia Misiak, Naczelnik Wydziału Oświaty UM w Będzinie – Roman Goczoł oraz Michał Fiuk – Kierownik Działu Promocji w naszej bibliotece, pomysłodawca konkursu.
W minionym miesiącu nasza biblioteka została również obdarowana licznymi podarkami prosto ze stolicy. I tak oto z okazji organizacji konkursu o życiu i twórczości F. Chopina podarek w postaci gry o Chopinie dla młodzieży trafił z Instytut Narodowego Fryderyka Chopina w Warszawie do oddziału dla dzieci i młodzieży. Z książką Anny Cieplak – nominowaną do Literackiej Nagrody Nike – pt.: „Rozpływaj się” zawitał Poseł ziemi zagłębiowskiej Rafał Adamczyk. Na koniec miesiąca dotarła do będzińskiej książnicy książka z Pałacu Prezydenckiego wraz z podziękowaniem i dedykacją poczynioną przez Parę Prezydencką, która stanowi podziękowanie dla wszystkich pracowników MiPBP w Będzinie za prężny udział i organizację wydarzenia, któremu imię Narodowe Czytanie pod honorowym patronatem Pary Prezydenckiej.
Wracając do działalności kulturalno-edukacyjnej MiPBP w Będzinie należy wspomnieć o wystawach i wernisażach jakie miały miejsce w miesiącu październiku. I tak oto swoje prace zaprezentowali członkowie Stowarzyszenia Grupa Plastyczna „Dąbrowa” w ramach wystawy pt.: „Artystyczny Misz – masz pędzlem malowane”. Wirtuozem igły i nitki stała się zapewne Pani Teresa Orłowska, prezentująca swoje wyszywane prace podczas wernisażu wystawy pt.: „Gobelin haftowany”. Wystawę dla najmłodszych (i nie tylko) pt.: „Ilustracje i ich twórcy” zaprezentował w czytelni będzińskiej książnicy zaprzyjaźniony czeladzki Antykwariat „Latarnik”. Do końca listopada na górnym holu można oglądać wystawę opowiadającą o życiu naszego wielkiego kompozytora F. Chopina, która to przygotowana przez Instytut Narodowy Fryderyka Chopina w Warszawie jest swego rodzaju pokłosiem konkursu, który zorganizowała w październiku biblioteka.

Podczas comiesięcznej dysputy w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki stawili się w październiku wszyscy członkowie klubu wraz ze swoimi przemyśleniami poświęconymi książce Olgi Mildyn pt.: „Podłość”. W czytelni wznowiły swoją działalności członkinie Szalonego Klubu Rękodzielniczek, które dzięki swojemu zamiłowaniu do robótek ręcznych potrafią stworzyć prawdziwe dzieła sztuki, mając w dyspozycji igły, nici, sznurki itp. Czytelnia Główna to także miejsce na spotkania w ramach zajęć komputerowych dla wszystkich, którzy chcą podszkolić swoje umiejętności. Październik to miesiąc,
w którym rozpoczyna się wiele przedsięwzięć w ramach Będzińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Za nami już dwa wykłady poświęcone zdrowiu. Na pierwsze spotkanie przyjęła zaroszenie Pani dr Ewa Wiązania – Gacek, specjalista chorób wewnętrznych oraz kardiologii. Drugie spotkanie, otwarte dla wszystkich mieszkańców miasta należało zdecydowanie do Stowarzyszenia Będzińskich Amazonek.
Wypożyczalnia Główna nie zapomniała o święcie artystów, które przypadało na dzień 25 października br., honorując wszystkich obdarzonych talentami wspomnieniem artystów na portalu Facebook.

Jak widać wiele przedsięwzięć znów powróciło na biblioteczny afisz. W tym jesiennym powrocie przyszedł też czas rozstania. Naszą biblioteczną załogę opuściła przechodząc na zasłużoną emeryturę Pani Anna Szczerba – wieloletni pracownik będzińskiej książnicy, zostawiając w darze 2. wydanie Faraona Bolesława Prusa z roku 1907.
Działo się wiele, a to jeszcze nie koniec…
Będzińscy bibliotekarze z pasją realizują liczne spotkania z najmłodszymi Czytelnikami, którzy odwiedzili bibliotekę biorąc udział w dedykowanych zajęciach w Filii nr 1 – Ksawera (m. in.:  zajęcia poświęcone edukacji żywieniowej, Fantazja – kreatywne zajęcia dla najmłodszych, wizyta dzieci z grupy Sówek oraz Motylków z PM nr 6, czy „Nasza Ojczyzna”) w Filii nr 5 – Grodziec (zajęcia edukacyjne „Biblioteka, biblioteka, takie miejsce na Was czeka”, wizyta uczniów ze SP nr 6) w Filii nr 9 – Podłosie (m.in.: zajęcia zorganizowane z okazji światowego dnia zwierząt, dnia origami, czy dnia gier planszowych, zajęcia dla najmłodszych przedszkolaków pt.: „Baśń Indiańska” z PM nr 11).
Prężnie swoje zajęcia prowadził oddział dla dzieci i młodzieży (planszówki, Lubik, spotkanie z cyklu Klubu Młodego Odkrywcy, odwiedziny przedszkolaków z grupy Zajączki PM nr 13, Tygryski PM nr 13, zajęcia dla uczestników Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w Będzinie) a także organizując spotkanie autorskie pt.: „Smocze Wierszowanie” z Pawłem Gołuchem dla uczniów Szkoły Podstawowej nr 11 i 13. Podjęta współpraca będzińskiej książnicy z Wyższą Szkołą HUMANITAS zaowocowała cyklem zajęć dla dzieci w wieku 10-14 lat z programowania i robotyki.
Oj, działo się…, a oto najważniejsze ale zapewne nie jedyne przedsięwzięcia jakie zagościły w obfitym październiku w będzińskiej książnicy.