Dyskusyjny Klub Książki dla dzieci

Dyskusyjny Klub Książki dla dzieci

Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dzieci LUBiK przeniosły klubowiczów w nostalgiczny świat myszy rozmawiającej z drzewem. Wszystko za sprawą książki Katarzyny Ryrych pt. ”O dzielnym Myszaku spod Mądrego Drzewa”. To piękna, mądra i wzruszająca opowieść, z którą czytelnicy poznają małego i uroczego Myszaka. Nieco strachliwy maluch wraz z rodziną jest zmuszony opuścić swój dom. Wyruszają w nieznane by osiąść na łące, gdzie schronienie znajdują wśród korzeni Mądrego Drzewa. Drzewo staje się ich nowym domem, w którym Myszak pod wpływem kochanej babci, śpiewającej mu na dobranoc kołysanki czuje coraz mniejszy strach przez nieznanym.

Okazuje się z czasem, że Mądre Drzewo przemawia do Myszaka i ostrzega przed niebezpieczeństwem. Mały mysi bohater jest świadkiem potężnej burzy, która sprawia, że mieszkańcy pobliskiego zoo zostają ewakuowani, a na łąkę, na której mieszkają myszki, przybywają tłumy zwierząt w poszukiwaniu nowego i bezpiecznego domu. Myszak pomaga im się schronić oraz zbiera zapasy jedzenia. Przedstawiona w książce burza to metaforyczna opowieść o wojnie, byciu zmuszonym do opuszczenia swojego domu, kraju, a także poszukiwaniu nowego bezpiecznego miejsca. To bajka
o wielkiej odwadze oraz nadziei, że po każdej, nawet największej burzy wzejdzie słońce, a wraz z nim powróci spokój. To również opowieść o tym, jak ważni w życiu są przyjaciele, rodzina i dom. Na koniec zajęć, dzieci wykonały pracę plastyczną, stworzyły bezpieczne Zoo, w którym zwierzęta mogły zamieszkać.