Będziński Dyskusyjny Klub Książki

Będziński Dyskusyjny Klub Książki

Dziewiąte tegoroczne spotkanie DKK poświęcone było najbardziej znanej powieści Margaret Atwood "Ślepy zabójca", która w 2000 roku została wyróżniona Nagrodą Brookera.
Niewątpliwie jest to lektura wymagająca od czytelnika skupienia i czasu. Pewien problem może sprawiać sposób narracji, ponieważ prowadzony jest przez autorkę na trzech płaszczyznach. Pierwsza to opowiadanie przez Iris Chase historii swojej rodziny. Druga to treści książki pt. "Ślepy zabójca" autorstwa jej siostry Laury. Traktuje ona o uczuciu kobiety pochodzącej z bogatej rodziny do ubogiego rewolucjonisty, piszącego również podrzędne powieści science fiction. Trzecia narracja to opowieść snuta przez tegoż rewolucjonistę. Mówi o miłości ślepego zabójcy do złożonej w ofierze kapłanki. Te trzy wątki przeplatają się i wzajemnie uzupełniają.
Powieści Margaret Atwood silnie powiązane są z tematyką feministyczną. W "Ślepym zabójcy" mamy świetną charakterystykę psychologiczną kobiecych bohaterek oraz rozwinięty opis ich sytuacji społecznej, obyczajowej, ekonomicznej. Większość tych kobiet pragnie samodzielności, samorealizacji, chce wyjść z cienia swoich ojców, mężów, braci.
"Ślepy zabójca" usatysfakcjonuje miłośników sag, powieści obyczajowych z tajemnicą w tle. Warto ją przeczytać również ze względu na styl autorki.