Ogólnopolskie Święto Wolnych Książek

Ogólnopolskie Święto Wolnych Książek

Czy wiecie, że już 20 lat obchodzimy święto wolnych książek? Pomysł zrodził się w 2003 roku z chęci uświetnienia bookcrossingu i zaktywizowania entuzjastów czytania. Minęło tyle lat, a cele towarzyszące inicjatywie pozostały niezmienne. Są nimi promowanie czytelnictwa, idei boockrossingu, zjednoczenie entuzjastów czytania i uwalnianie jak największej liczby książek. W tym roku ogólnopolskie świętowanie Wolnych Książek zaplanowano na 13 czerwca. W tym dniu w wielu szkołach, bibliotekach, klubach osiedlowych organizowane będą liczne akcje, przemarsze i happeningi promujące wszystkie towarzyszące akcji założenia.
W będzińskiej bibliotece z okazji Święta Wolnych Książek spotkały się dziś w Filii nr 5 Grodziec miłośniczki czytania ze Szkoła Podstawowa nr 6 im. M. Konopnickiej w Będzinie i @Szkola Podstawowa nr 3 w Będzinie. Uczennice przyniosły ze sobą ostatnio przeczytane książki, które dostarczyły im najróżniejszych przeżyć, wywołały wiele emocji i uświadomiły, że są książki, kótre przynoszą porady ułatwiajace podjęcie decyzji dotyczących ludzkiego życia.
Wśród przyniesionej literatury znalazły się takie pozycje, jak:
→ E. Hunter „Wojownicy”
→ W. Marczak „Rodzina Monet”,
→ J.K. Rowling „Gwiazdkowy prosiaczek”,
→ H. Webb „Dzielny mały Karmel”
czy
→  J. Asher „13 powodów”

Każda książka to inny bohater i inna historia. Młode czytelniczki chętnie dzieliły się z koleżankami informacjami dlaczego wybrały taką, a nie inną książkę i dlaczego ją warto przeczytać. To dzięki czytaniu książek dowiadujemy się bowiem, że :
→ przyjaźń jest najważniejsza
→ marzenia się spełniają, jeśli czegoś bardzo chcemy
→ każdy ponosi konsekwencje swoich czynów
→ wyborów należy dokonywać sercem
→ trzeba docenić to, co się ma.
Młode Czytelniczki jednogłośnie stwierdziły, - ku radosci bibliotekarza-że książka to ich najlepszy przyjaciel i bez książek trudno by im było żyć.