Gdy zima nie odpuszcza – dokarmiamy ptaki

Gdy zima nie odpuszcza – dokarmiamy ptaki

Tegoroczna zima w pełni korzysta ze swoich atrybutów, jakim są m.in. śnieg i lód. Dlatego też bibliotekarz z Filii nr 2 Warpie odwiedził dzieci z zaprzyjaźnionego Przedszkola Miejskiego Nr 10 w Będzinie, aby porozmawiać z nimi, jak pomóc ptakom przetrwać ten trudny okres.
Dzięki opowiadaniu „O wróbelku Elemelku pustym brzuszku i rondelu" H. Łochockiej dzieci dowiedziały się, jak ważne jest zimą dbanie o naszych skrzydlatych przyjaciół, jak trudno ptaszkom znaleźć pożywienie. Warto więc zawsze pomyśleć o przygotowaniu na zimę karmników zarówno w domu, jak i w przedszkolu. Obok dbania o pełen brzuchy ptaków, jest to także doskonały punkt obserwacji skrzydlatych przyjaciół , którzy odwiedzą przygotowaną przez nas stołówkę.
Zanim jednak dzieci przystąpią do działania dowiedziały się jak mądrze dokarmiać zwierzęta zimą, aby nieświadomie nie wyrządzić im krzywdy. Przedszkolaki już wiedzą, że dla ptaków lepszy jest głód niż np. zepsute lub słone jedzenie. Dokarmiając ptaki warto zaopatrzyć się w specjalną dedykowaną ptakom karmę, ziarna słonecznika, pszenicy czy prosa, w energetyczne kule tłuszczowe, może być też słonina, ale nie solona.
Spotkanie z wróbelkiem Elemelkiem oraz wiedza o potrzebie mądrego dokarmiania zimą ptaków dzikich uświadomiła przedszkolakom, jak ważną rolę odgrywa człowiek w życiu ptaków, które bez naszej pomocy mogłyby nie przeżyć trudnych zimowych warunków. A wiosną te same ptaki odwdzięczą się nam nam pięknym świergotem.