Warsztaty z licealistami

Warsztaty z licealistami

Dziś w Czytelni naszej Biblioteki mieliśmy przyjemność gościć uczniów klasy 1D (profil językowy z mediami społecznościowymi) z I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Będzinie. Przygotowaliśmy dla nich wyjątkowe warsztaty, które składały się z dwóch części.
W części pierwszej pt. „Exploring Music. Odkrywanie muzyki: wpływ seriali, filmów i samplowania” skupiliśmy się na odkrywaniu muzyki i jej ewolucji na przestrzeni lat.
Zajęcia rozpoczęliśmy od krótkiego wprowadzenia do tematu. Omówiliśmy, jak seriale telewizyjne mogą wpływać na popularność muzyki, na przykładzie utworu "Running Up That Hill (A Deal with God)" Kate Bush, który dzięki serialowi "Stranger Things" zyskał nową popularność wśród młodego pokolenia. Kolejnym punktem było wyjaśnienie pojęcia "sampling". Uczniowie dowiedzieli się, jak sampling jest wykorzystywany w tworzeniu muzyki i jaką rolę odgrywa w muzyce współczesnej. Przedstawiliśmy również przykłady popularnych utworów wykorzystujących tę technikę.

W ostatniej części warsztatów zaprezentowaliśmy różne urządzenia używane do słuchania muzyki na przestrzeni lat – od płyt winylowych, przez kasety magnetofonowe, płyty CD i MP3.
Druga część warsztatów poświęcona była technikom kreatywnego pisania. Celem było rozwijanie umiejętności pisarskich uczniów poprzez ćwiczenia i dyskusje na temat twórczego procesu.
Podczas tej części warsztatów uczniowie mieli okazję poznać różnorodne techniki kreatywnego pisania, które pomogły im rozwijać ich własne pomysły i styl. Wykorzystaliśmy m.in. technikę przypisywaną formacji dadaistów polegającej na układaniu wierszy z przypadkowo wylosowanych słów. Następnie uwagę poświęciliśmy jednej z ciekawszych metod kreatywnego tworzenia – Blackout Poetry. To unikalna forma poezji, która polega na tworzeniu wierszy poprzez zaznaczanie i ukrywanie słów na już istniejących stronach tekstu. Uczniowie z entuzjazmem przystąpili do pracy, tworząc niezwykle osobiste utwory. Każdy z uczestników mógł zaprezentować swoje prace.
Dziękujemy uczniom klasy 1D oraz ich nauczycielowi za aktywny udział i zaangażowanie. Cieszymy się, że mogliśmy wspólnie odkrywać fascynujący świat muzyki i kreatywnego pisania.
Podczas zajęć skorzystaliśmy z następujących tytułów książkowych:
→ „Dadaizm: sztuka i antysztuka” Hans Richter
→ „Hip hop - kultura miasta : leksyka subkultury hiphopowej w Polsce” Włodzimierz Moch
→ „Sztuka po 1900 roku : modernizm, antymodernizm, postmodernizm” Hal Foster, Rosalind Krauss, Yve-Alain Bois, Benjamin H. D. Buchloh, David Joselit