Spotkanie literackie dla studentów Będzińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

„Wokół książki”. Spotkanie literackie dla studentów Będzińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

Bohaterem drugiego w tym roku wykładu "Wokół książki" był uznany za najwybitniejszego i jednocześnie najbardziej rozpoznawany na świecie pisarz japoński – Haruki Murakami.
Prozaik, eseista, autor literatury faktu oraz tłumacz literatury amerykańskiej ma na swoim koncie miliony sprzedanych książek, które zostały przetłumaczone na 50 języków.
Wykład rozpoczął się od prezentacji ciekawostek z lat młodzieńczych pisarza. Murakami od zawsze kochał książki. Lubił czytywać Stendhala, potem rozsmakował się w Tołstoju, a szczególnie cenił sobie Dostojewskiego. Z wiekiem rozszerzył swoje pole zainteresowań o Trumana Capote i Francisa Scotta Fitzgeralda. Od młodzieńczych lat bardzo lubił czytać literaturę w innym niż ojczysty języku.
Studiował dramat na wydziale literatury tokijskiego Uniwersytetu Waseda. Zaraz po ukończeniu studiów otworzył w Tokio bar jazzowy, który prowadził wraz z żoną.
W dalszej części wykładu prowadząca skupiła się na dorobku wydawniczym Murakamiego. Aby przybliżyć jego twórczość odczytane zostały fragmenty z wielu książek autora m.in. „O czym mówię, kiedy mówię o bieganiu”, „Zawód: Powieściopisarz” oraz „Przygoda z owcą”. Murakami w swoim dorobku ma nie tylko powieści ale również reportaże, eseje oraz zbiory opowiadań.
Pod lupę wzięte zostały także zainteresowania Murakamiego. Autor uwielbia biegać, kolekcjonuje płyty winylowe oraz koszulki. Słynie również ze swojej miłości do kotów. Na wykładzie poruszony został również temat ekranizacji i adaptacji powieści autora. W ostatniej części wykładu wspomniano o tym, że Murakami jest od lat typowany jako laureat Literackiej Nagrody Nobla.
Dziękujemy wszystkim, którzy uczestniczyli i z wielkim zainteresowaniem wysłuchali przygotowanego wykładu. Zapraszamy w przyszłym miesiącu na kolejny interesujący wykład z cyklu „Wokół książki”.