Dyskusyjnie w Dyskusyjnym Klubie Książki

Dyskusyjnie w Dyskusyjnym Klubie Książki

Lutowa lektura, którą omawiano podczas spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki przeniosła klubowiczów na wybrzeże Pacyfiku do Malibu. To właśnie w tym mieście toczy się akcja powieści Taylor Jenkins Reid, autorki znanej z wcześniej wydanych w Polsce „Siedmiu mężów Evelyn Hugo” czy „Daisy Jones & The Six”.
Akcja powieści „Malibu płonie” rozgrywa się w ciągu jednego sierpniowego dnia 1983 roku. Skupia się głównie na przygotowaniach do wielkiej imprezy urządzanej corocznie przez rodzeństwo Riva, na jej przebiegu oraz dramatycznym finale. Fabuła przeplatana jest retrospekcjami sięgającymi do lat pięćdziesiątych ubiegłego wieku. Te dwa plany czasowe dają nam możliwość poznania jak zwykłe, szare miasteczko przeobraża się w miejsce, w którym domy chętnie kupują celebryci i sławne osoby. Taka narracja pozwala również czytelnikowi poznać skomplikowane losy rodziny Riva, jej wzloty i upadki.
Wydaje się, że Taylor Jenkins Reid napisała prostą, dobrze czytającą się, letnią historię. Jednak ciekawie skonstruowane postaci głównych bohaterów, ich problemy, trudne relacje, pasje i marzenia zmuszają do refleksji. W pewnym stopniu powieść można też uznać za krytykę zachowań bogatych i popularnych ludzi, które najwyraźniej ujawniają się podczas imprezy.
Jeśli chcecie wiedzieć dlaczego Malibu płonie i jak wzrastało koniecznie sięgnijcie po tą lekturę.