Aktywna, a nie pasywna zabawa - to klucz do rozwoju!

Aktywna, a nie pasywna zabawa - to klucz do rozwoju!

Planszówki, jeszcze dość często są błędnie odbierane przez dzieci i dorosłych, jako nudne i staromodne. Tymczasem jest to jedna z najbardziej wartościowych form spędzania czasu i wspierania rozwoju.
Na szczęście w będzińskiej bibliotece przede wzystkim widzimy i czujemy duże zainteresowanie planszówkami, które z roku na rok zajmują coraz więcej bibliotecznych regałów oraz przestrzeni w ofercie zajęć edukacyjnych dla dzieci. I jest to zabieg świadomy, bowiem gry planszowe kształtują zarówno zdolności poznawcze, akademickie, jak i życiowe i społeczne młodego człowieka
Tym bardziej dziękujemy naszemu zaprzyjaźnionemu, najlepszemu antykwariuszowi, Wojciech Tarka  z Antykwariat Latarnik w Czeladzi za przekazanie fantastycznego zestawu gier planszowych, które można już wypożyczać w oddziale dla dzieci i młodzieży:
Do głównych zalet grania w planszówki można zaliczyć:
→ rozwój wyobraźni i twórczego myślenia,
→ ćwiczenie pamięci
→ rozwój inteligencji,
→ a także ćwiczenie spostrzegawczości
Planszówki uczą także zasad uczciwości, kształtują zachowania społeczne, niekiedy mają działanie terapeutyczne, pomagając wyzbyć się stresu, lęku czy innych negatywnych emocji. Pomagają zacieśniać rodzinne więzi oraz rozwijają umiejętności, które są niezbędne w życiu społecznym.
 
Dzięki łatwemu dostępowi do różnorodnych gier planszowych – można np. przyjść i wypożyczyć gry w bibliotece - jako odpowiedzialni dorośli mamy możliwość podsunąc dzieciom zabawy, które stymulują ich rozwój, wzbogacają wiedzę, budują różnorodne kompetencje i umiejętności. Aż żal z tego nie korzystać.