Bibliowakacje - Wyloguj dzieci dużo sieci!

„PRL, czyli podwórko, ruch i lato”

W czasie Bibliowakacji Oddział dla dzieci i młodzieży odwiedziły dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 1 w Będzinie. Nawiązując do tegorocznego tematu „Wakacje bez prądu, czyli wyloguj dzieci z sieci” bibliotekarze postanowili cofnąć się w czasie do okresu wielu wspaniałych i pomysłowych zabaw.

Czas PRL'u to niezliczone pomysły na podwórkowe zabawy i socjalizację, a wszystko bez telefonów, komputerów i dostępu do Internetu. Przedszkolaki dzięki zajęciom miały okazję bawić się w szczurka, ciuciubabkę, skakać w gumę. Mogły także dowiedzieć się jak się żyło w tamtych czasach i poznać takie pojęcia jak saturator, kartki, czy Solidarność. Inspirację stanowiły książki "Zielone pomarańcze, czyli PRL dla dzieci" Anety Górnickiej-Boratyńskiej oraz "Gry i zabawy z dawnych lat" autorstwa Katarzyny Piętki. Warto pielęgnować
we współczesnych dzieciach iskierkę pomysłowości, potrzebę ruchu, działania oraz umiejętnego tworzenia czegoś z niczego, bo czasem wystarczy patyk i dobra pogoda, by odkryć cały świat.