„Zamek, rycerze i król” - zajęcia z edukacji regionalnej dla dzieci

„Zamek, rycerze i król” - zajęcia z edukacji regionalnej dla dzieci

Rycerze i księżniczki to jedni z najpopularniejszych bohaterów książek dla dzieci. Życie na królewskim dworze, zmagania odważnych wojowników i balowe suknie pięknej królewny i dam dworu od zawsze ciekawią młodych Czytelników.
Ponieważ w naszym mieście znajduje się średniowieczna warownia obronna wzniesiona przez Kazimierza Wielkiego warto przekazywać najmłodszym fakty historyczne oraz treść legend związanych z naszym regionem. O będzińskim zamku miały dziś okazję posłuchać dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 6.

Grupa Motylków, która uczestniczyła w zajęciach zorganizowanych w Filii nr 1 Ksawera dowiedziała się między innymi o znaczeniu zamkowej wieży, turniejach i elementach zbroi rycerza.
Podczas spotkania dzieci poznały książkępt. "Zamkowe bajanie i inne wiersze dla dzieci" Władysława Śliwonia oraz  "Podania i legendy będzińskie". Stały się one inspiracją do wykonania pamiątkowych zakładek do książki. Przedszkolaki przygotowały zamkowe wieże, które zabezpieczyliśmy specjalną folią laminacyjną, aby mogły długo służyć małym Czytelnikom.
Aby pokazać dzieciom, że motyw zamkowy często występuje w literaturze przedstawiliśmy wiersz pt. "O księżniczce, która szukała swojego rycerza". Zaskakujący i zabawny utwór pochodzi z książki Anny Sójki pt. "Czytanki z obrazkami". Teksty są bardzo atrakcyjnie urozmaicone o ilustracje, które zastępują wybrane wyrazy.