"Chwila dla planety"

"Chwila dla planety" - zajęcia edukacyjne dla dzieci

Spaliny, smog, pestycydy, freony i ścieki codziennie zanieczyszczają naszą planetę. Powoduje to bardzo poważne problemy, o których w Filii nr 1 Ksawera rozmawiali dziś uczniowie klasy III B ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Będzinie. Zorganizowaliśmy spotkanie ze względu na obchodzony niedawno, 22 kwietnia Dzień Ziemi.
W książce Urszuli Kamińskiej pt. "Jak być eko czyli Wiersze o ekologii" znajdują się krótkie wierszowane teksty na temat różnych zagadnień związanych z ekologią i ochroną środowiska. Dzieci przeczytały kilka z nich, co uświadomiło im, jak ważne jest dbanie o planetę i podejmowanie różnych działań na rzecz jej ochrony.
Postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej zjawisku, jakim jest niezwykle uciążliwy i szkodliwy smog. W książce Justyny Bednarek "Ty też możesz uratować świat : ekoopowieści z Pietruszkowej Woli" znajduje się rozdział zatytułowany "Opowieść o smogu i paskudnym dyrektorze Paskudku". Historia fabryki gumowych kaczek, jej właścicielu i pracownikach obaliła mit pozornie dobrego i mądrego Bohdana Paskudka. Z książki trzecioklasiści dowiedzieli się jak oczyszczać powietrze we własnym domu i że do zwalczanie smogu bardzo przyczyniają się drzewa.
Dla utrwalenia wiedzy uczniowie rozwiązali ekologiczną krzyżówkę. Aby spróbować lepiej zrozumieć przyrodę każdy uczestnik przygotował drzewo z papieru kolorowego. Na specjalnie przygotowanych komiksowych dymkach dzieci umieściły hasła i przesłania, które według nich rośliny chciałyby przekazać ludziom, gdyby tylko potrafiły się z nami porozumieć.