Leonardo da Vinci, czyli ciekawość pierwszym krokiem do twórczości

Leonardo da Vinci, czyli ciekawość pierwszym krokiem do twórczości

Oddział dla dzieci i młodzieży odwiedziła dziś grupa 6-latków z Przedszkola Miejskiego nr 9 w Będzinie. Podczas zajęć grupa dowiedziała się kim był Leonardo Da Vinci
Książka. „Kim Oni Są ? - Artyści" Joanny Babiarz we wspaniały sposób przybliża dzieciom życie i twórczość uznanych artystów. Zawiera informacje o najbardziej znanych malarzach, rzeźbiarzach,aktorach oraz o ich wielkich dziełach, w tym o Leonardo Da Vinci
Podczas zajęć dzieci poznały jeszcze jedną książkę - „ Wynalazki Leonarda Da Vinci”. Publikacja przypomina osobisty notatnik malarza. Ruchome modele, które znajdują się w książce są oparte na notatkach i rysunkach artysty. Najbardziej znanym jego dziełem jest Mona Liza, portret kobiety o tajemniczym uśmiechu znajdującym się w paryskim Luwrze.

To nie jedyny portret, który namalował artysta. Z jego dzieł możemy podziwiać również portret Damy z gronostajem zwany Damą z łasiczką. Obraz, który został namalowany około 1489 roku, wykonany w technice olejnej, znajduje się obecnie w zbiorach Muzeum Książąt Czartoryskich w Krakowie. Jest jednym z najcenniejszych krajowych muzealiów i jedynym dziełem Leonarda da Vinci w Polsce.
Dzieci po dzisiejszych zajęciach w bibliotece wiedzą,że Leonardo Da Vinci był prawdziwym człowiekiem renesansu, osobą o wszechstronnych zainteresowaniach i genialnym umyśle badacza i wynalazcy.
Na zakończenie zajęć grupa wcieliła się w postaci malarzy i stworzyła portret Mona Lizy.