„Na czasie” - zajęcia literackie dla dzieci

„Na czasie” - zajęcia literackie dla dzieci zorganizowane z okazji XXI Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek - „Biblioteka – miejsce na czasie”

Podczas trwającego właśnie Tygodnia Bibliotek postanowiliśmy zgłębić rozmaite zagadnienia związane z książkami i czytelnictwem. Hasło tegorocznej edycji brzmi „Biblioteka – miejsce na czasie”. Tak w istocie jest. Staramy się podążać za aktualnymi trendami i zainteresowaniami naszych Czytelników.
Uczniowie klasy III b ze Szkoła Podstawowa nr 4 im. Stanisława Staszica w Będzinie podczas spotkania w Filii nr 1 Ksawera poznali wiele ciekawostek ze świata literatury. Prawdziwą kopalnią wiedzy okazało się być kompendium pt. "O książce : encyklopedia dla nastolatków". To w niej znajdują się informacje o tym, czym jest errata, ekslibris czy biały kruk. Zainteresowanie trzecioklasistów wzbudził zwłaszcza dawny bibliobus i czasopismo naukowe "Kociokwik" z 1947 roku. Grafiki do książki w swoim wspaniałym i niepowtarzalnym stylu przygotował Bohdan Butenko.
Seria książek Martina Widmarka pt. "Biuro detektywistyczne Lassego i Mai" jest "na czasie" już od kilku lat. Tym razem uczniowie poznali historię, w której zmagania młodych śledczych skupiły się wokół tajemniczego zniknięcia niezwykle cennych książek, co opisane jest w "Tajemnicy biblioteki". Czy skradzione zbiory wrócą na swoje miejsce w czytelni? I kto okaże się sprytnym złodziejem? Trzecioklasiści potwierdzili, że warto poznać mieszkańców Valleby i ich niecodzienne przygody.
Uczestnicy zajęć postanowili zaprojektować i wykonać własne ekslibrisy. Każdy wybrał nazwę biblioteki swoich marzeń i nadał książkowemu znakowi oryginalny charakter. Zobaczcie sami.