Światowy Dzień Pszczoły

Światowy Dzień Pszczoły 

Wielki dzień pszczół obchodzimy 20 maja. Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Będzinie wraz z zaprzyjaźnionym Kołem Pszczelarzy w Będzinie #podziekujpszczole zorganizowała warsztaty edukacyjne dla dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 1 w Będzinie z okazji tego właśnie święta.
Wybór 20 maja, jako daty Światowego Dnia Pszczół ma szczególne znaczenie, bowiem w tym dniu przypada rocznica urodzin Antona Janšy, słoweńskiego pszczelarza, uważanego za pioniera nowoczesnych technik pszczelarskich. Wiedza i praktyki Janšy znacząco przyczyniły się do rozwoju pszczelarstwa w XVIII wieku. Jedna pszczoła w ciągu swojego życia wytwarza łyżeczkę miodu. Pszczoły muszą odwiedzić około 4 milionów kwiatów, aby zebrać nektar na 1 kg miodu. Przedszkolaki podczas spotkania wysłuchały opowieści o pszczołach oraz o pracy pszczelarza przedstawionej przez Prezesa Koła Pszczelarzy w Będzinie, Panią Beatę Jaworską-Niedbałę. Były warsztaty robienia świec, zawieszek weneckich a także poczęstunek w postaci miodu samodzielnie odwirowanego w wirówce.

Na koniec zajęć, dzieci szukały balonów, których musiały zebrać, jak największą ilość. Wcieliły się w małe Pszczółki i przekonały się, że pszczółki są bardzo pracowite. Ah co to był za dzień pełen cudownych wrażeń. Spotkanie miało charakter edukacyjny, który wpisuję się w realizację 4 Celu Zrównoważonego Rozwoju ONZ "Dobra jakość edukacji”.