Piękne, pożyteczne, bywają niebezpieczne!

Piękne, pożyteczne, bywają niebezpieczne!

Żywioły. Ogień, woda, ziemia, powietrze. Bez nich świat by nie istniał, a my nie moglibyśmy żyć na naszej planecie. Dają nam ciepło, energię i żywność. Pozwalają na zaspokojenie naszych potrzeb i ułatwiają codzienne funkcjonowanie. Ale czym tak na prawdę są i jak powstają? Aby odpowiedzieć na te pytania sięgnęliśmy oczywiście do książek. Wiele w nich opisów, faktów i zdjęć dotyczących czterech żywiołów.
Dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 6 w Będzinie na piątkowym spotkaniu z bibliotekarzem Filii nr 1 Ksawera dowiedziały się wielu ciekawostek.
O stanach skupienia wody i jej wpływie na człowieka i środowisko naturalne informacje udało się znaleźć w "Tajemnicach wody" Stefanii Elbanowskiej i Joanny Kosmalowej.
Ziemia od lat dostarcza nam pożywienie, pozwala żyć zwierzętom, daje schronienie. Jej niezwykle skomplikowana budowa i zachodzące pod powierzchnią procesy wiążą się jednak z niebezpiecznymi zjawiskami jakimi są wulkany. Gorąca lawa i eksplozje bardzo zafascynowały przedszkolaków. Bogato ilustrowana książka Bernharda Edmaiera i Angeliki Jung-Huttl pt. "Wulkany : ziejące ogniem i wylewające potoki lawy" przybliżyła Sówkom i Żabkom wygląd krateru oraz stożka wulkanicznego, a także unoszącego się popiołu i pyłu z chmury erupcyjnej. Wszystkich uczestników spotkania zaskoczyło zabawne opowiadanie "Zielony ognisty smok w czerwone kropki" z należącej do serii "Żywioły w przedszkolu" książki Giseli Walter pt. "Ogień".
Niezbędne do życia powietrze to także niezwykły pomocnik dla ludzi i zwierząt. Ptakom pomaga latać, a ludziom żelować lub produkować prąd. Na temat wiatru udało nam się znaleźć zabawny wiersz autorstwa Juliana Tuwima pt. Dwa wiatry", który rozbawił dzieci uczestniczące w spotkaniu.
Na koniec zajęć pozostał czwarty żywioł - ogień. Bohdan Butenko opracował graficznie książkę pt. "Ogień". Bogactwo informacji, ilustracji i rysunków zadowoli najbardziej dociekliwych miłośników zarówno nauki, jak i historii. Słońce, światło, ciepło i wiele innych aspektów związanych z ogniem są niezwykle wyczerpująco i interesująco opisane we wspomnianej książce.
Dla nieco starszych Czytelników, którzy są głodni wiedzy w omawianym temacie polecamy książkę "Potęga żywiołów" Jane Walker i Jacqueline Dineen. Moc i siła żywiołów potrafi pokazać swoje groźne i niepokonane oblicze. Susze, lawiny, powodzie i inne tragedie uświadamiają, że czterem żywiołom, które wpływają na nasze życie i otoczenie należy się duży szacunek i respekt.