"Sport to zdrowie"

"Sport to zdrowie"

Styczniowa wizyta bibliotekarza Filii nr 1 Ksawera w Przedszkolu Miejskim nr 6 w Będzinie odbyła się pod hasłem "Sport to zdrowie". Grupa Sówek i Żabek miała okazję posłuchać, jak ich ulubiona bohaterka z książek Anity Głowińskiej doskonali swoją jazdę na rowerze. Kicia Kocia, bo o niej mowa, zaczyna swoją przygodę od rowerka z dodatkowymi kółkami, aby po kilkudniowym treningu móc jeździć z mamą i tatą na rowerowe wycieczki.
Ponieważ aktywność fizyczna doskonale wpływa na zdrowie i samopoczucie, a ćwiczenia sportowe oddziałują na nasze mięśnie, kości, wytrzymałość czy oddech, warto zachęcać dzieci do ruchu i gimnastyki. Warto także pokazywać różne rodzaje aktywności, od jazdy na rowerze czy pływania, aż po łyżwiarstwo, badmintona czy ping-ponga. Wybór jest ogromny. Każdy może znaleźć odpowiednią dla siebie formę aktywności.

W ciekawy sposób rozmaite dyscypliny opisuje "Obrazkowa encyklopedia dla dzieci", a o tym, jak sport potrzebny jest w życiu każdego młodego człowieka opowiada książka pt. "Dlaczego warto ćwiczyć? autorstwa Angeli Royston.
Przedszkolaki zachwyciła propozycja. Ole Konnecke "Sport to jest to", w której w rolę zawodników i sportowców wcielają się zabawne zwierzaki. Spotkanie podsumował tekst książki Zofii Staneckiej pt. "Troll i zawody" który potwierdza, że sport jest najlepszą receptą na nudę. Mając na uwadze, że rok 2024 został ustanowiony Rokiem Polskich Olimpijczyków zadbajmy, aby dzieci miały szansę i warunki do kształtowania proaktywnych postaw. To zaprocentuje w ich późniejszym życiu. Być może wśród przedszkolaków, które znamy ze spotkań bibliotecznych jest przyszły Olimpijczyk lub Mistrz Świata.