Spotkanie klubowiczów będzińskiego DKK

W środę, 20 września, w Cafe No.13 odbyło się spotkanie działającego przy bibliotece Dyskusyjnego Klubu Książki. Uczestnicy przyzwyczajeni są do tego, że podczas spotkań rozmawiamy o różnego rodzaju literaturze, zarówno pod względem gatunkowym, jak i tematycznym. Dzięki pozycji "Dwudziestolecie kobiet. Portrety" autorstwa Mai i Jana Łozińskich mogli przenieść się do międzywojnia. Autorzy w swojej publikacji przedstawiają sylwetki dziesięciu kobiet, które w owym okresie były znane i odgrywały istotną rolę w życiu kulturalnym i społecznym odradzającej się Polski. W tym gronie mamy poetkę, artystkę kabaretową, aktorkę, malarkę, arystokratki, medalistkę olimpijską, pisarki, tłumaczkę literatury. Odmienność charakterów, wykonywanych zajęć, tworzy niepowtarzalną mozaikę typów kobiet, które z jednej strony uwikłane są w konwenanse, a z drugiej starają się je łamać i realizować swoje pasje.
Można stwierdzić, że poszczególne biogramy są powierzchowne, jednak oddają atmosferę tamtych czasów oraz przedstawiają tamtą rzeczywistość. Ciekawe i mniej znane informacje zaprezentowane w portretach kobiet zachęcają do przeczytania innych pozycji, bardziej szczegółowo mówiących o ich życiu i twórczości.