Podsumowanie Tygodnia Bibliotek w będzińskiej książnicy

Podsumowanie Tygodnia Bibliotek w będzińskiej książnicy

Co roku Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich organizuje, w dniach 8-15 maja Tydzień Bibliotek – program promocji czytelnictwa i bibliotek. Ma on na celu podkreślanie roli czytania i bibliotek w poprawie jakości życia, edukacji oraz zwiększanie prestiżu zawodu bibliotekarza, zainteresowania książką szerokich kręgów społeczeństwa. Nie mogło zabraknąć w tej ogólnopolskiej akcji Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie. Oto co udało się zrealizować podczas trwającego Tygodnia Biblitek w Będzińskiej Książnicy :-)

Pośród licznych spotkań i zajęć bibliotecznych znalazły się:
Na regale
W ramach trwającego Tygpdnia Bibliotek Filię nr 1 - Ksawera odwiedziły Pszczółki z Przedszkola Miejskiego nr 6 w Będzinie. Dzieci odkrywały fascynujacy świat książek, wśród których znalazły wiele o przygodach swoich ulubionych bohaterów, o zwierzętach i planetach oraz wielu innych ciekawych zagadnieniach. Z pewnością będą korzystały z książek, aby się uczyć o otaczającym ich świecie.
          

Do wyboru, do koloru, czyli kreatywnie i z fantazją
Filia nr 1 Ksawera zorganizowała comiesięczne spotkanie dla dzieci z cyklu "Fantazja". Uczestnicy kreatywnych zajęć spotkali się tym razem z bohaterami rozmaitych książek dla dzieci: bajek, baśni i wierszy. Inspiracją do tematu była ciesząca się obecnie dużą popularnością seria "Biuro detektywistyczne Lassego i Mai" Martina Widmarka i Heleny Willis, a konkretnie książka pt. "Tajemnica biblioteki" przenosząca czytelnika do zagadkowego świata książek.
     

Nasi Milusińscy. Zwierzęta.
Filii nr 7 Zamkowe odwiedził najmłodsze dzieci - z grupy Poziomeczek ze Żłobka Fasolka w Będzinie. Maluszki słuchały z wielką uwagą opowiadania "O kotku, który bał się wszystkiego" autorstwa Érica-Emmanuela Schmitta. To mądra opowieść o odwadze i o tym w jaki sposób pokonać strach, która otwiera ilustrowaną serię książek dla dzieci „Sowie Opowieści”, której przewodnikiem jest sowa Minerwa, symbol mądrości.


Będzin – czy znasz swoje miasto
W kolejnym dniu obchodów Tygodnia Biblioteki, 10 maja, Czytelnia Główna gościła młodzież klasy VII a Szkoły Podstawowej nr 1 w Będzinie, która uczestniczyła w zajęciach z edukacji regionalnych „Będzin – czy znasz swoje miasto”. Zajęcia miały na celu przybliżenie młodzieży historii Będzina w 665.lecie nadana praw miejskich miastu oraz zaprezentowanie, jak miasto wyglądało przed laty, a jak wygląda dziś. Wykorzystując pocztówki i fotografie znajdujące się w zbiorach Czytelni młodzież przystąpiła do warsztatów podczas których rozpoznawali prezentowane na materiałach miejsca i przypisywali przygotowane podpisy. W ten sposób dowiedzieli się m.in. jak wyglądała będzińska synagoga, kamienica zwana przed laty „Małym Będzinem” czy Hotel Bristol.


Zagrajmy w planszówki
W Tygodniu Bibliotek obok spotkań z literaturą, zajęć edukacyjnych i regionalnych, wystaw bibliotekarze będzińskiej biblioteki zaprosili najmłodszych do wspólnej zabawy z planszówkami. Tym razem zaproponowali grę Goblinpiada. To gra, w której znane że świata fantastyki gobliny uciekają przed Magicznym Głazem na Igrzyskach goblinów.


W poszukiwaniu ciekawych miejsc Będzina
Tegoroczny Tydzień Bibliotek obfituje w będzińskiej książnicy w zajęcia wpisujące się w 665. lecie nadania praw miejskich Będzinowi. Takie też były podchody "W poszukiwaniu ciekawych miejsc Bedzina" zorganizowane w Filii nr 9 Podlosie. W ciepłych wiosennych promykach słońca przedszkolaki z Przedszkola Miejskiego nr 11 oraz uczestnicy Warsztatów Terapii Zajęciowej przy Stowarzyszeniu „Bądź z nami” szukali ukrytych zabytków oraz atrakcji królewskiego miasta Będzina.


Kto przytuli Misia Tulisia?
W ramach trwającego XX Tygodnia Bibliotek Filie nr 5 Grodziec odwiedziły 4-latki z grupy Misie z Miejskiego Przedszkola nr 14. Dzieciaczki wysłuchały z wielką uwagą opowiadania Davida Melinga "Kto przytuli misia Tulisia”.


Na regale
Z okazji trwającego właśnie Tygodnia Bibliotek Filię nr 1 Ksawera odwiedziła grupa Sówek z Przedszkola Miejskiego nr 6 w Będzinie, które zapragnęły zdobyć wiedzę o historii książek i pisma.


Będzin – czy znasz swoje miasto?
Czwartki w Czytelni Głównej Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie, to tradycyjnie spotkania ze studentami BUTW i warsztaty mające na celu usprawnienie samodzielnych umiejętności w pracy z komputerem.
Tym razem jednak stało się inaczej. Przyszedł czas, aby porzucić klawiatury i odpocząć od kursora migającego na monitorze. Wykorzystując piękną majową pogodę oraz obchodzony intensywnie XX ogólnopolski Tydzień Bibliotek w MiPBP w Będzinie, zabraliśmy naszych studentów na spacer. Spacer zainicjowany został wspólnym pomysłem, który pojawił się podczas wcześniejszych zajęć. I tak, właśnie wczoraj, ze studentami BUTW wyruszyliśmy śladami dawnych fotografii Będzina, rozpoczynając od wystawy prezentowanej w Czytelni Głównej ”Będzin w dawnych pocztówkach i fotografiach”.
      

Rady nie od parady czyli wiersze z morałem
Tym razem do Filii nr 5 Grodziec przyszły dzieci z grupy Kotków Przedszkola Miejskiego nr 14 w Będzinie. Wizytę rozpoczęły od złożenia życzeń swojemu bibliotekarzowi oraz wręczenia laurki z podziękowaniami za wszystkie zorganizowane dla nich spotkania, warsztaty i zajęcia. Tym razem przedszkolaki zostały zaproszone do świata dzieciecej poezji. Poznały zbiór humorystycznych wierszy Małgorzaty Strzałkowskiej „Rady nie od parady czyli wierszyki z morałem”. Dzięki mądrości płynącej z wierszy dowiedziały się co robić, aby być lubianym przez kolegów i koleżanki w szkole, że pomaganie i współpraca zawsze się opłaca, że prawdę warto mówić zawsze, a duży i silniejszy pod opiekę bierze mniejszych.


→ Laur Super Czytacza
Tradycją Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie jest wręczanie w trakcie Tygodnia Bibkiotek Laurów Super Czytacza, najaktywniejszym i wieloletnim czytelnikom .
Laury z podziękowaniami Prezydenta Miasta Będzina dla czytelniczych pasji wręczano Czytelnikom w piątek 12 maja , przed budynkiem biblioteki.
Na pierwszych 50 osób odwiedzających w tym dniu bibliotekę czekały książki, kwiaty i pamiątkowe Laury wreczane przez Dyrektora biblioteki i jej pracowników.
     

Moja, Twoja, Nasza Biblioteka!
Podczas Tygodnia Bibliotek Oddział dla dzieci i młodzieży naszej biblioteki odwiedzili uczniowie z Zespołu Szkół Specjalnych w Czeladzi, by z tej okazji wręczyć bibliotekarzom plakat oraz piękne zakładki przygotowane przez uczniów oraz nauczycieli.
     

→ Jak to dawniej bywalo?
Uczestnicy Będzińskiej Akademii Młodych Odkrywców podczas spotkania zorganizowanego w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Będzinie w sobotę 13 maja podjeli próbę zdobycia wiedzy na temat "Jak dawniej było", konkrernie za czasów króla Kazimierza Wielkiego, dzięki któremu w tym roku nasze miasto obchodzi jubileusz 665.lecia nadania praw miejskich.
           

→ Zbawcy książek i Rozśpiewane Ludki w bibliotece
Dobrego koniec tegorocznego Tygodnia Bibliotek, a do naszych bibliotekarzy nadal napływają piękne i ciepłe życzenia z okazji Święta Bibliotek. Ostatnio Filię nr 7 Zamkowe odwiedziła grupa Rozśpiewanych Ludków z Przedszkola Miejskiego nr 2 w Będzinie.
Dzieci doskonale wiedziały, że w trwa święto bibliotekarzy i bibliotek i postanowiły odwiedzić swoją najbliższą bibliotekę. Zaśpiewały piękną piosenkę oraz złożyły wspaniałe życzenia. Potem wysłuchały opowiadania ze zbioru "Zbawcy książek" A. Stelmaszyk pt. Miłośniczka książek.