Edmunt Strzelecki - Patron roku 2023

Edmunt Strzelecki. Patron roku 2023

Piękna pogoda, dzieci i książki - czy można sobie wyobrazić coś piękniejszego?
W takich warunkach ma przyjemność pracować czasem bibliotekarz Filii nr 9 Podłosie. Wykorzystując sprzyjającą pogodę zaprasza dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 11 w Będzinie do ogródka i snuje opowieści inspirowane książkami.
Ostatnio przedmiotem rozmów był Edmund Strzelecki, podróżnik, badacz i odkrywca, który, jako pierwszy Polak indywidualnie okrążył świat w celach naukowych. Jest także patronem roku 2023. Spotkanie nie było łatwe, ponieważ wymagało skupienia się nie na osobie samego podróżnika, ale na jego odkryciach. A nic tak nie pobudza dziecięcej wyobraźni, jak odległe kraje, opowieści o Australii, o pustyni, o Górze Kościuszki i zwierzętach, jakie tam można spotkać, Słonie? Wielbłądy? Zebry? Oczywiście, że nie! Nie było łatwo, ale udało się przypomnieć, że istnieją kangury, krokodyle i misie koala. Na końcu przeczytaliśmy bajkę Disneya o Vaianie - dzielnej dziewczynce, która uratowała Te Fiti.
Działania biblioteki wpisują się z Zjednoczone Cele ONZ 4 Dobra Jakość Edukacji.