Warsztaty komputerowe dla Będzińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku

Warsztaty komputerowe dla Będzińskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Czytelni Głównej Biblioteki w Będzinie! 

Udało się nam spotkać jeszcze raz z Będzińskim Uniwersytetem Trzeciego Wieku.
Na zajęciach zagłębialiśmy się w świat memów internetowych. Zapoznawaliśmy się z pojęciem memu internetowego. Mem, często rozumiany jako obrazek z tekstem, jest jednym z najpopularniejszych sposobów komunikacji w erze cyfrowej. Ale czym właściwie jest mem?
Memy internetowe to krótkie, zazwyczaj humorystyczne treści, które rozprzestrzeniają się szybko w sieci. Mogą mieć formę obrazków, GIF-ów, filmików, a nawet tekstów. Memy charakteryzują się tym, że często odnoszą się do bieżących wydarzeń, popkultury lub codziennych sytuacji, z którymi ludzie mogą się łatwo utożsamiać. Najczęstszą funkcją memów jest dostarczanie rozrywki. Omówiliśmy ich viralowy charakter, memiczne archetypy i zdolność do przenoszenia kulturowych treści w sposób krótki i zabawny.
Po omówieniu teoretycznych aspektów memów, uczestnicy warsztatów obejrzeli przykłady znanych memów z internetu. Każdy z nich został dokładnie przeanalizowany pod kątem humoru, odniesień kulturowych i celowości przekazu. Uczestnicy dyskutowali na temat tego, co czyni memy zabawnymi i jak odnoszą się one do rzeczywistości.
Na zakończenie warsztatów uczestnicy mieli okazję stworzyć własne memy, używając do tego programu Paint. W rezultacie powstały inteligentne i wyjątkowe prace, które pokazały, jak wiele można wyrazić za pomocą prostych obrazków i kilku słów.
Warsztaty te pokazały, że memy to nie tylko zabawne obrazki, ale i potężne narzędzie komunikacji, które odgrywa ważną rolę w współczesnej kulturze.