Spotkanie literackie „Wokół książki”

Spotkanie literackie „Wokół książki” 

Dziękujemy wszystkim studentom BUTW, którzy wzięli udział w pierwszym wykładzie w cyklu „Wokół książki” na temat nagród literackich. To było fascynujące spotkanie, gdyż literatura jest źródłem niekończącej się inspiracji, a nagrody literackie honorują tych, którzy tworzą dzieła i są mistrzami sztuki słowa.
Temat nagród literackich okazał się niezwykle interesujący. Prowadzący ze szczegółami przedstawił historię dwóch nagród, na których się skupił t.j. Nagrody Literackiej NIKE oraz Nagrody Nobla w dziedzinie literatury.
Laureatką Nagrody NIKE 2023 została Zyta Rudzka za powieść „biedaodyseję” „Ten się śmieje, kto ma zęby”. W laudacji na cześć zwyciężczyni przewodnicząca jury Inga Iwasiów powiedziała „Nagradzając Zytę Rudzką za tę powieść wyróżniamy istotną, angażującą czytelniczo prozę, fikcję tak porywającą, że odpowiada na pytania zadawane realności”. Najważniejsze było jednak zdanie: „Dziś nagradzamy Weryzm.” I o tym „weryzmie” rozmawialiśmy najdłużej – opierając się o fragmenty książki, artykuły prasowe oraz pracę krytyczną w piśmie „Twórczość”.
Jon Fosse to norweski pisarz i dramaturg. Uznawany za jednego z najwybitniejszych współczesnych dramatopisarzy. Nagroda literacka Nobla za rok 2023 została mu przyznana „za nowatorskie sztuki i prozę, które dają wyraz temu, co niewypowiedziane”. Jon Fosse chociaż jest dziś jednym z najczęściej wystawianych dramaturgów na świecie, zyskuje coraz większe uznanie dzięki swojej prozie. Tworzy w języku NYNORSK czyli „nowonorweskim”. W 2019 r. ukazały się pierwsze dwa tomy „Septologii” - prozatorskiego opus magnum Fossego. Kolejne trzy części w 2020 r., dwa ostatnie rok później. Pierwszy tom tej książki ukazał się właśnie po polsku.
Uczestnicy spotkania mogli zapoznać się z twórczością noblisty dzięki zbiorą Czytelni Głównej, mianowicie w jej zbiorach znajduje się nr 1 miesięcznika „Dialog” z roku 2000, gdzie znajduje się przetłumaczony dramat Fossego pt. „Imię”. Dodatkowo zaprezentowane zostały trzy wiersze artysty oraz wywiad, który przeprowadził z noblistą Michał Nogaś.
Dziękujemy jeszcze raz wszystkim, którzy uczestniczyli w naszym wykładzie. Bądźcie z nami, ponieważ mamy wiele innych fascynujących wydarzeń literackich na horyzoncie.