"Skandynawski chłód"

„Skandynawski chłód”

Początek roku to zawsze czas obietnic, postanowień i planów. Warto pomyśleć trochę o sobie i znaleźć miejsce dla naszych ulubionych książek. Jedni z nas lubią romanse lub książki obyczajowe inni horrory i thrillery. Wielu spośród naszych Czytelników to miłośnicy dobrych kryminałów. Wśród nich ważnym i niezwykle popularnym od kilku lat jest zbiór książek napisanych przez autorów skandynawskich.

Gorąco polecamy serię powieści kryminalnych "Millennium". Losy bohaterów dzieła Stiega Larssona - Mikaela Blomkvista i Lisbeth Salander po wielkim sukcesie książek, zostały po śmierci szwedzkiego twórcy opisane w kolejnych trzech tomach przez Davida Lagercrantza. Stieg Larsson nie doczekał momentu, gdy jego utwory czytały miliony ludzi na całym świecie. Ominął go ogromny sukces, którym powinien się cieszyć. Miłośników serii zachęcamy do przeczytania książki "Stieg Larsson : biografia : dziennikarz, pisarz, idealista" autorstwa Jan'a-Erik'a Patterssona. Pozwala ona poznać jak żył, jakie miał dzieciństwo, jaką młodość, jak kształtowała się jego kariera zawodowa, poglądy polityczne i wartości, które wyznawał. Daje to Czytelnikowi doskonałą podstawę do zrozumienia i głębszego poznania wartości bestsellerowej trylogii. Nie można zapomnieć o norweskim twórcy literatury zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci - Jo Nesbo. Autor humorystycznej serii dla młodych Czytelników "Doktor Proktor" oraz kryminalnych powieści z policjantem Harrym Hole w roli głównej podbił serca Czytelników na całym świecie. Podobnie jest z Camillą Lackberg - Szwedką, która wydała między innymi "Sagę o Fjallbace", "Złotą klatkę", "Srebrne skrzydła" czy "Mentalistę". Na szczególną uwagę zasługuje niewątpliwie dzieło Duńczyka Soren'a Sveistrup'a pt. "Kasztanowy ludzik", a także cykl z Frederickiem Wellinem autorstwa Henning'a Mankella zawarty we "Włoskich butach" i "Szwedzkich kaloszach".
Dla dzieci polecamy świetną serię Martina Widmarka "Biuro detektywistyczne Lassego i Mai"oraz wspaniałe utwory Astrid Lindgren i Tove Jansson.