Pasowanie na Czytelnika 2023

Pasowanie na Czytelnika

Tradycją będzińskiej biblioteki jest uroczystość przyjęcia w grono czytelników najmłodszych mieszkańców miasta. Uroczystość Pasowania na Czytelnika odbyła się wczoraj, z udziałem zaszczytnych gości, którzy przybyli na spotkanie z dziećmi. Był to sam Prezydent Miasta Będzina Pan Łukasz Komoniewski wraz z II Wiceprezydentem, Panią Anną Drzewiecką.
Na uroczystość pasowania dzieci w wieku 7-8 lat, które są czytelnikami biblioteki zostały zaproszone po raz trzydziesty siódmy. Wręczając im uroczysty Akt przyjęcia do grona Czytelników oraz książkowy upominek ufundowany przez Urząd Miejski w Będzinie podziękowaliśmy im za obecność w życiu biblioteki. Tegoroczna edycja, organizowana w ramach 665-lecia nadania praw miejskich miastu Będzin oraz z okazji 550-tych urodzin Mikołaja Kopernika, posiadała kosmiczną oprawę. Międzygwiezdne dekoracje nawiązywały do wyjątkowego polskiego astronoma, a książka pt. „Mikołaju, sam ruszyłeś Ziemię?” Grażyny Bąkiewicz, jaką otrzymały pasowane dzieci, dotyczyła właśnie jego postaci.

Biblioteka stara się także poprzez zajęcia i udział w akcjach społecznych edukować i uwrażliwiać dzieci na dobro zwierząt. Uroczystość Pasowania była wspaniałą okazją, aby zaprosić wyjątkowych gości, którzy na co dzień pracują – i wykonują niezwykle ważną pracę - jako duet. Gośćmi był Pan Arkadiusz Pilszczka z 13 Śląskiej Brygady Obrony Terytorialnej (grupa K9) oraz jego partner, 2 i pół letnia Figa - przedstawicielka rasy Border Collie, która jest psem poszukiwawczo-ratowniczym. Dzieci miały okazję wysłuchać mądrego wykładu na temat tego, jak witać się z psem oraz pod czujnym okiem Pana Arkadiusza sprawdzić jak wiele komend i ciekawych sztuczek zna Figa, która jest psem doskonale wyszkolonym, posłusznym i łagodnym. I nie trzeba pisać, jak jej popisy skradły serca zarówno dzieci jak i dorosłych. Figa, która współpracuje już od kilku miesięcy z osobami niepełnosprawnym w naszej bibliotece otrzymała podczas wczorajszego spotkania specjalną zawieszkę, przygotowaną przez firmę Drapula, z ozdobnym grawerem „Psitelnik Figa”. Wierzymy, że ten wieczór przyniósł dzieciom wiele niezapomnianych chwil radości, a ich kolejne wizyty w bibliotece i kontakt z książkami będzie niekończącą się przygodą z fascynującym światem wiedzy i literatury.