Bibliowakacje - Układ słoneczny i jego tajemnice

Bibliowakacje - Układ słoneczny i jego tajemnice 

To kolejny temat zajęć, jaki zaproponowano uczestnikom "Wakacji bez prądu, czyli wyloguj dzieci z sieci" w oddziale dla dzieci i młodzieży będzińskiej biblioteki.
Inspiracją spotkania była książkę "1000 pytań i odpowiedzi", pozycja doskonała zarówno dla dzieci, jak i dla osób dorosłych. Można w niej znaleźć pytania i odpowiedzi na temat kosmosu, dinozaurów, wynalazków, transportu czy zamków. Książka skrywa w sobie całą masę przeróżnych zagadnień wzbogaconych zdjęciami, poukładanych w grupy tematyczne, co znacznie ułatwia korzystanie z niej.

Uczestnicy bibliowakacji zostali zaproszeni do działu „Patrząc w niebo”, by poznać wszystkie planety, rozwiązywać zagadki, które pomagały przybliżać temat układu słonecznego oraz zjawisk atmosferycznych. Dzieci poznały także ciekawostki z życia astronoma – Mikołaja Kopernika. Rok 2023 został ustanowiony bowiem przez Senat RP Rokiem Mikołaja Kopernika. Datę powiązano z wypadającą w tym roku rocznicą pięćset pięćdziesiątych urodzin i czterysta osiemdziesiątą rocznicę śmierci polskiego uczonego.
Na zakończenie zajęć dzieci wykonały słońce z kolorową tęcza. I jak po burzy zawsze wychodzi tęcza, tak podczas zajęć w bibliotecece zawsze towarzyszy uśmiech!