Z Geesthacht do Będzina

Wczoraj będzińska biblioteka gościła wyjątkowych gości. Była to kilkuosobowa delegacja z niemieckiego miasta Geesthacht, które jest nowym miastem partnerskim Będzina. Grupie towarzyszyli przedstawiciele władz miasta, radni oraz dyrektorzy niektórych instytucji kultury. Podczas wizyty w bibliotece delegacja została zapoznana z podstawową działalnością biblioteki, z inicjatywami kulturalnymi i edukacyjnymi jakie podejmują bibliotekarze oraz o działającym przy bibliotece Stowarzyszenie Filary Kultury. Goście byli pod wrażeniem intensywności działań placówki, jej zbiorów - zwłaszcza cennych starodrukow oraz licznego księgozbioru popularnonaukowego oraz realizacji projektów,, w ramach których biblioteka się zmienia. Bryła budynku biblioteki, przestrzeń multimedialna do pracy z dziećmi, stanowisko odsłuchowe do spędzania wolnego czasu w Czytelni, dostęp biblioteki 7 dni w tygodniu przez 24 h to tylko niektóre aspekty, którymi zaskoczeni zostali goście z Niemiec. Nie kryli także, że urzekły ich prace wykonywane przez biblioteczne Szalone Rękodzielniczki, zwłaszcza ośmiorniczki, które zostały wykonane z myślą o właczeniu się bibliotekarzy w obchody Światowego Dnia Wcześniaka i zostaną przekazane do jednego z zagłębiowskich szpitali.
Gości w arkana pracy biblioteki wprowadzała Pani Dyrektor Monika Pniakowska - Syska oraz Kierownik Działu Gromadzenia, Opracowania i Kontroli Zbiorów, Pani Marzena Koćma.