„Handy hands – happy children w naszej bibliotece"

„Handy hands – happy children w naszej bibliotece”

Będzińska biblioteka gościła dziś młodzież z Grecji, Chorwacji, Bułgarii, Rumunii oraz Włoch, która przyjechała do Będzina w ramach projektu Erasmus+ „Handy hands – happy children” realizowanego przez Szkolę Podstawową nr 1w Będzinie.
Założeniem projektu jest rozwinięcie wśród młodzieży chęci działania, troski o środowisko oraz aktywności poznawczej, które poszerzą ich wiedzę oraz zainteresowanie ekologią. Ideą prowadzonych dziś zajęć było pokazanie, jak możemy wykorzystywać surowce wtórne. Warsztaty dotyczyły tematyki leśnej, a ich głównymi bohaterami były drzewa. Niezwykle ważne rośliny, które wpływają na nasze środowisko pokazały się z zupełnie innej strony. Dzięki wykorzystaniu wiedzy z książki pt. „O czym szumią drzewa” Petera Wohllebena, uczniowie mogli dowiedzieć się, że w lesie istnieje grzybowy Internet, brzoza to niezwykle waleczne drzewo, a iglaki nie narzekają na pożar. Zwieńczeniem zajęć było wytworzenie własnego papieru z makulatury oraz rozmowa o tym, że plastikowe reklamówki w swoim pierwotnym założeniu miały być ratunkiem ekologicznym chroniącym drzewa przed wycinką. W rzeczywistości produkcja jednorazówek oraz ich nadużywanie przez ludzi może doprowadzić do prawdziwej katastrofy ekologicznej. Dlatego też należy przede wszystkim zmienić sposób myślenia i działania w społeczeństwie.