„Wiersze Pani Marii”

„Wiersze Pani Marii” - kreatywne zajęcia literackie dla dzieci realizowane w cyklu „Fantazja” inspirowane twórczością Marii Konopnickiej 

Przedwakacyjne spotkanie uczestników kreatywnych zajęć literackich "Fantazja" poświęciliśmy twórczości jednej z najwybitniejszych polskich pisarek - Marii Konopnickiej.
Dzieci podczas zajęć w filii nr 1 Ksawera poznały kilka utworów ze zbioru pt. "Stary zegar od pradziada". Najbardziej spodobał się wiersz zatytułowany dokładnie tak samo, jak cała książka. Opowieść o wiekowym czasomierzu stała się inspiracją do wykonania prac plastycznych. Dzieci wykorzystując kawałki drewna i rozmaite dodatki przygotowały zegary z kukułką.

Co prawda nie będą one odmierzały upływającego czasu, ale ozdobią dziecięcy pokój lub sprawią komuś bliskiemu wspaniałą niespodziankę. Poza tym, jak dzieci same stwierdziły, sam proces tworzenia jest bardzo przyjemny i sprawia dużo radości. Podczas spotkania postanowiliśmy przygotować jeszcze jeden zegar. Ten przyda się, gdy dzieci będą chciały przekazać komuś,
w jakim są w danym momencie nastroju. Mowa o tzw. "zegarze emocji". Na tarczy zamiast godzin umieściliśmy między innymi uśmiechnięte, smutne i przestraszone buźki. Teraz będzie można ustawić wskazówkę na odpowiednią emocję. Oby zawsze była to radość i szczęście! Wszystkim uczestnikom naszych zajęć i opiekunom, którzy przychodzą z dziećmi do biblioteki życzymy wspaniałych wakacji. Na kolejne spotkanie z "Fantazją" zapraszamy we wrześniu.