Zagłębiowska Nagroda "HUMANITAS" 2024

Zagłębiowska Nagroda "HUMANITAS" powędrowała w ręce założycieli Muzeum Ford Mobil w Będzinie!

Zagłębiowska Nagroda Humanitas to projekt, w którym od 2006 roku nagradza się naukowców, ludzi kultury i społeczników działających na rzecz umacniania tożsamości Zagłębia Dąbrowskiego.
Nagrody promocyjne otrzymują instytucje i organizacje pozarządowe (fundacje, stowarzyszenia) realizujące projekty zorientowane na promocję Zagłębia i jego osiągnięć, wspieranie lokalnego życia kulturalnego, naukowego, gospodarczego, tworzenie fundamentów społeczeństwa obywatelskiego w skali lokalnej i ponadlokalnej itp.
W tym roku do tej nagrody została zgłosza Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Będzinie z ramienia Stowarzyszenia Filary Kultury z Będzina. To dla wszystkich bilibotekarzy nielada wyróżnienie móc znaleźć się wśród wielu znamienitych osobowości, instytucji oraz stowarzyszeń, którzy byli nominowania do tak zaszczytnej nagrody.
Cieszy nas fakt, że będzińska książnica również mogła zgłosić kandydata do nagrody promocyjnej, co spotkało się z aplauzem członków zwyczajnych oraz honorowych Wysokie Kapituły Zagłebiowskiej Nagrody Humanitas. Tak oto nagorda promycjna trafiła w ręce założycieli Muzeum Ford Mobil w Będzinie, nominowanych właśnie przez MiPBP w Będzinie.
Muzeum powstało z miłości do podróży i motoryzacji przedsiębiorcy Roberta Hendzla oraz jego żony Agaty. Muzeum Ford Mobil w Będzinie to kolekcja pojazdów wyprodukowanych lub nawiązujących do początków motoryzacji amerykańskiej. Przede wszystkim są to samochody marki Ford. W zbiorach znajduje się aktualnie ponad 40 pojazdów, z czego 24 to oryginalne samochody, 6 motocykli i kilka replik i pojazdów nawiązujących stylistyką do najpopularniejszego samochodu lat 20-tych ubiegłego wieku - Forda T. W kolekcji znajduje się również cała gama tychże fordów, zarówno pochodzących z manufaktury, jak i późniejszych, z taśm produkcyjnych co pozwala zrozumieć, w jaki sposób jeden model pojazdu zrewolucjonizował i uprzemysłowił Stany Zjednoczone i nie tylko.
Jeszcze raz gratulujemy nagrodzonym!