Majowe święta - zajęcia edukacyjne dla dzieci

Niedawno obchodziliśmy ważne święta. 1-go maja było Święto Pracy, potem Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Święto Narodowe Trzeciego Maja, upamiętniające ustanowienie Konstytucji.
W związku z tymi świętami Grupa Motylków z będzińskiego Przedszkola Miwjskiego nr 6 odwiedziła 6 maja Filię nr 1 Ksawera, by porozmawiać o genezie i znaczeniu wspomnianych uroczystości.
Bardzo ważną rolę podczas obchodów majowych świat odgrywają nasze symbole narodowe. Godło, flaga oraz hymn podkreślają przywiązanie i szacunek dla ojczyzny.
Bogusław Brodecki w książce pt. "Polska: dzieje, mapy, kalendarium" przedstawia historię barw narodowych, Polskiego Orła oraz Mazurka Dąbrowskiego. Informacje o nich znaleźliśmy także w książce pt. "Polskie symbole" Dariusza Grochala, która należy do serii "Klub Małego Patrioty".
Wierszy o majowych świętach przedszkolaki mogły wysłuchać dzięki tekstom zawartym w książce Danuty Ludwiczak pt. "Fantazje na różne okazje: wierszyki okolicznościowe". Wybraliśmy dwa: "Międzynarodowe Święto Pracy" i "Święto Konstytucji 3 Maja".
Wykorzystując proste materiały plastyczne - kredki i piórka - dzieci wykonały jeden z polskich narodowych symboli: białego orła w koronie na czerwonej tarczy. Przedszkolaki wiedziały też o zbliżającym się Dniu Bibliotekarza i Bibliotek, który obchodzić będziemy 8 maja. Zaskoczyły miło swoją bibliotekarkę wspaniałą laurką i przemiłymi życzeniami.
W imieniu Pani Celiny i całego zespołu bibliotekarzy serdecznie dziękujemy.

,,Każde państwo ma symbole flagę, godło, hymn.
Po tym dziecko rozpoznaje narodowość w kraju swym”.
- fragment wiersza ,,Trzy symbole narodowe” Agaty Dziechciarczyk

Maj, to miesiąc, w którym każdy Polak powinien pamiętać o ważnych wydarzeniach dla naszej Ojczyzny: 1 maja Święto Pracy, 2 maja Dzień Flagi Państwowej, 3 maja Uchwalenie Konstytucji.
Podczas obchodów tych uroczystości bardzo ważną rolę odgrywają symbole narodowe.
W Polsce symbolami państwowymi są : wizerunek Orła Białego, flaga biało-czerwona i hymn – Mazurek Dąbrowskiego. Symbole te są rozpoznawalne wszędzie i przez wszystkich – małych i dużych.
Podczas zajęć zorganizowanych w Filii bibliotecznej nr 5 Grodziec uczniowie klasy I Szkoła Podstawowa nr 6 im. M. Konopnickiej w Będzinie dowiedziały się, jakie mają znaczenie i jak ważną rolę odgrywają symbole narodowe w kształceniu świadomości narodowej.
W czasie zajęć dzieci układały puzzle, jeden z symboli narodowych – orła białego. Obowiązkowym elementem zajęć było głośne czytanie wiersza Władysława Bełzy „Katechizm polskiego dziecka” oraz dla utrwalenia wiadomości rozwiązanie krzyżówki.