Ciekawe wynalazki, które możemy poznać w bibliotece.

Ciekawe wynalazki, które możemy poznać w bibliotece

To temat dzisiejszych zajęć, w których uczestniczyła grupa z Przedszkola Miejskiego nr 13 z Będzina. Dzieci podczas dzisiejszych zajęć poznały książkę z serii Zajrzyj do środka i zobacz jak to działa! pt. „Wynalazki, które zmieniły świat” Christiny Oxlade.
Książka pomogła dzieciom przybliżyć temat wynalazków, w tym jak działa kserokopiarka, a jak kiedyś wyglądał druk. W bogato ilustrowanej książce zawartych zostało wiele informacji i ciekawostek o tym, skąd się wzięły wypełniające naszą codzienność przedmioty. Grupa przedszkolaków po zajęciach z książką już wie, że do sporządzenia kopii wykorzystuje się światło oraz zjawisko o trudnej nazwie elektrostatyki, i że nowoczesne maszyny potrafią drukować 10 000 stron na godzinę. Kolejnym zagadnieniem, z którym zmierzyły się dzieci był Ex libris, czyli znak własnościowy nadany książce, najczęściej ozdobny, wykonany w technice graficznej z imieniem i nazwiskiem właściciela księgozbioru albo nazwą instytucji.
Na koniec spotkania grupa przedszkolaków wykonała swoje znaki graficzne zgodnie z wiedzą, którą zdobyły na zajęciach. I tak powstały kolorowe znaki ex libris wykonane z użyciem dzieciecej wyobraźni i talentów.