Cele Zrównoważonego Rozwoju w edukacji literackiej

Cele Zrównoważonego Rozwoju w edukacji literackiej
Marcowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla dzieci LUBiK miało poważny charakter edukacyjny. To za sprawą omawianej książki, która stała się inspiracją do poznania Celu 12 Zrównoważonego Rozwoju, zakładającego wypracowanie do roku 2030 zrównoważonych modeli konsumpcji i produkcji. Przyznajcie sami, że brzmi naprawdę poważnie. Ale takie dyskusje są ważne, by uświadamiać dzieci, że ich potrzeby mogą być zaspokojone w sposób zrównoważony, z szacunkiem dla środowiska oraz z uwzględnieniem potrzeb przyszłych pokoleń. Pomocna w tym okazała się bardzo ciekawa książka "Astrid i Kosmiczni Kadeci. Atak Kosmoślimaków", pełna przygód podróż z Kosmicznymi Kadetami!
Jej bohaterką jest Astrid, sześciolatka z niezwykłą wyobraźnią. Każdego wieczora dziewczynka grzecznie kładzie się spać, ale gdy zapada ciemna noc, a światła gasną, Astrid zamienia się w Kosmiczną Kadetkę, która z zapałem wskakuje w swój mundur i wyrusza na pokład statku kosmicznego! gdzie razem ze swoimi najlepszymi przyjaciółmi otrzymuje niezwykłą misję: oczyścić Drogę Mleczną ze wszelkich śmieci! I zaczyna się prawdziwa bitwa o czystą galaktykę.
"Astrid i Kosmiczni Kadeci. Atak Kosmoślimaków" to świetna książka, która skłania do refleksji na temat środowiska i jego ochrony. Pokazuje, że warto dbać o planetę, która jest naszym domem.
Na zakończenie zajęć członkowie klubu stworzyli kosmiczne gwiezdne karty na których znajdują się informacje oraz zasady dotyczące dbania o środowisko Karty zostały zaprojektowane w taki sposób, aby mogły być wykorzystywane jako narzędzie edukacyjne. Dodatkowo, na odwrocie każdej karty znalazły się praktyczne wskazówki dotyczące lokalnych inicjatyw ekologicznych, takich, jak akcje sprzątania, sadzenia drzew oraz recyklingu.