przejdź do treści
Start Biblioteka Imprezy Ludzie regionu Przejście do strony zewnętrznej Katalog zbiorów biblioteki Nowości
Przejście do strony zewnętrznej Serwis miasta Będzin
Przejście do strony zewnętrznej Aktualności Będzińskie
Przejście do strony zewnętrznej Serwis starostwa
Przejście do strony zewnętrznej
Stowarzyszenie Filary Kultury
Informacja o programie Kraszewski Komputery dla bibliotek
Informacja o programie Narodowy program rozwoju czytelnictwa
Informacje na temat dofinansowania projektu Mediateki
Informacja o książkach dla osób niewidomych i niedowidzących Czytak
Informacja o programie Akademia Orange dla bibliotek
Przejście do strony zewnętrznej Facebook
Informacja o projekcie IBUK Libra
Przejście do strony zewnętrznej Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Przejście do strony zewnętrznej Powiatowy Informator Kulturalny
Przejście do strony zewnętrznej Biblioteki Narodowej
Przejście do strony zewnętrznej informacji o programie Rozwoju Czytelnictwa 2.0
Przejście do strony zewnętrznej Ministerstwa
Dokument PDF Przewodnik po życiu w Fife Szkocja biblioteka
Informacje o programie Cała Polska Czyta Dzieciom
BIP
Informacja o projekcie Bank Podręczników
Przejście do strony zewnętrznej pitax.pl Banner umieszczony w związku z otrzymaniem bezpłatnego magazynu Chidusz

Grzegorz Pieńkowski

Grzegorz Pieńkowski Grzegorz Strzembosz - Pieńkowski jest emerytowanym nauczycielem języka polskiego. Pasjonat szachów, historii Będzina i literatury romantycznej, zwłaszcza piękna poetyckiej sztuki Juliusza Słowackiego.

Pochodzi z Będzina. Przez kolejnych 10 lat pracy zawodowej w Miejskim Zespole Szkół Nr 1 starał się poprzez różne inicjatywy i przedsięwzięcia, ukazujące piękno literatury polskiej, zaszczepić w młodym pokoleniu miłość do języka ojczystego. Był m.in. inicjatorem oryginalnych form poznawania dzieł polskiej literatury klasycznej. Swoim pomysłem zainteresował nie tylko młodzież, ale i ich rodziny. Dzięki temu staraniem rodziców i uczniów ręcznie przepisane zostały dzieła Adama Mickiewicza "Pan Tadeusz" i Juliusza Słowackiego "Król - Duch". Efekt tej pracy wzbogaca obecnie kolekcję zbiorów specjalnych Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie.

Grzegorz Strzembosz - Pieńkowski jest autorem kilkunastu książek elektronicznych (w tym sztuk teatralnych i cyklów esejów), tzw. e - booków udostępnianych (nieodpłatnie) na stronie www będzińskiej biblioteki. Są to:

"Obraz", "Jeśli nie będę pamiętał", "Plan", "Zasłona", "Wnet zapragnę skrzydeł", "Imię moje jak dźwięk pusty", "Miastoprojekt", "Same tylko płótna", "Chata , którą wieki roztrącą" i "Dialog pod zamkiem".

Od lat współpracuje z licznymi szkołami i instytucjami. Jest osobą mocno zakorzenioną w mieście , stale troszczącą się o jego przyszłość i potencjał intelektualny. Chętnie przyjmuje zaproszenia na spotkania z młodzieżą i prowadzi prelekcje na ciekawe tematy. W 2007 roku takie spotkania miały miejsca w : - Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Będzinie - "Lektury Europejczyka i Polaka" - I Liceum Ogólnokształcącym im. M. Kopernika w Będzinie - III Liceum Ogólnokształcącym im. C.K. Norwida w Będzinie

Grzegorz Pieńkowski jest także autorem niekonwencjonalnych lekcji historii o Będzinie i będzińskich Żydach. Jako pasjonat historii Będzina posiada imponującą kolekcję bogatych zbiorów, które chętnie udostępnia przy realizacji różnych przedsięwzięć. Z jego pomocy korzystali m.in. autorzy - uczniowie gimnazjum Nr 3 w Będzinie - zwycięskiego projektu pt. "Będzin - śladami historii" promującego miasto Będzin, który zajął I miejsce w konkursie Cyberfair.

W kręgu jego zainteresowań mieszają się "okruchy" wspomnień mieszkańców Będzina. Tworzą one nową jakość w interpretacji śladów przeszłości i stanowią inspirację do nowych dróg, którymi w tym mieście podążamy.

Oryginalność, wrażliwość, ekspresja i warsztat to cechy , którym nadaje najwyższą rangę. Jest osobą, która wyraźnie zaznacza swoją obecność w mieście. Otwarty na wszelką współpracę, wnosi nową jakość w spojrzeniu na historię miasta Będzina. Ładunek intelektualny efektów pracy Grzegorza Pieńkowskiego i jego pasja literacka zaświadczają o ogromnym potencjale twórczym z jakiego miasto czerpie.


Zainteresowania:

 • dzieje miasta Będzina i jego mieszkańców
 • literatura
 • życie i twórczość Juliusza Słowackiego

E-booki autorstwa Grzegorza Pieńkowskiego


Fotografia Fotografia Fotografia Fotografia Fotografia Fotografia Fotografia Fotografia Fotografia Fotografia Fotografia Fotografia Fotografia Fotografia Fotografia Fotografia Fotografia Fotografia Fotografia Fotografia Fotografia Fotografia Fotografia Fotografia Fotografia Fotografia Fotografia Fotografia Fotografia Fotografia Fotografia Fotografia Fotografia Fotografia Fotografia Fotografia Fotografia Fotografia Fotografia Fotografia Fotografia Fotografia Fotografia Fotografia Fotografia Fotografia Fotografia Fotografia Fotografia Fotografia Fotografia Fotografia Fotografia Fotografia

 • zak
 • OIN
 • BatProfi
 • Kaufland
 • MPWIK
 • Społem
 • Enion
Start | Biblioteka | Nowości | Imprezy | Ludzie regionu | Kontakt| Katalog| Bibliografia regionalna

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prowadzenia statystyki odwiedzin. Korzystamy z oprogramowania Google Analytics.