Wojciech Grabowski

Miłośnik twórczości Brunona Schulz i niekonwencjonalnych klimatów. Od siedmiu lat mieszka w Będzinie. Jest absolwentem Instytutu Sztuki Akademii Pedagogicznej w Krakowie i Studium Scenariuszowego Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej, Teatralnej i Telewizyjnej w Łodzi. Jest wykładowcą w Wyższej Szkole Technicznej w Katowicach, gdzie studentów zapoznaje z mediami cyfrowymi. Od 1998 roku pracuje w katowickim Ośrodku TVP. Bliska jest mu reżyseria filmów dokumentalnych, zwłaszcza poświęconych kulturze i sztuce. Jest autorem kilkunastu filmów i programów telewizyjnych , m.in.:
- "Artes - nadrealiści ze Lwowa",
- "Ekspresjonizm w Polsce",
- "Drohobycz - zmierzc",
W 2004 roku w ramach III Dni Kultury Żydowskiej wspólnie z Urzędem Miejskim w Będzinie zorganizował projekcję na murach. Efektem tej inicjatywy jest film "Wspomnienie z Będzina", inspirowany prozą ocalałego z Holokaustu Stanisława Wygodzkiego. Kręcony w scenerii dawnych zabudowań żydowskich na terenie Rynku Rybnego oraz ulicy Podzamcze, został zaprezentowany przez Wojciecha Grabowskiego m.in. na organizowanym przez TVP Katowice festiwalu reportażu, gdzie film otrzymał I NAGRODĘ (2005) oraz podczas II Międzynarodowego Festiwalu Brunona Schulza w Drohobyczu (2006). Podczas tego festiwalu Wojciech Grabowski reprezentuje Polskę i Będzin od kilku lat. W ramach festiwalowych projekcji "BĘDZIN i DROHOBYCZ w filmach WOJTKA GRABOWSKIEGO" artysta zaprezentował filmy: "Wołanie codzienności" i "Inspiracja o Drohobyczu". W 2003 roku filmowiec zaprezentował się podczas III Festiwalu Era Nowe Horyzonty w Cieszynie.
W 2008 roku Wojciech Grabowski m.in. współpracował przy montażu filmu oraz organizacji premiery we wrześniu w kinie "NOWOŚĆ" amatorskiej produkcji filmowej "AS" w reżyserii Agnieszki Bukowieckiej. Zrealizował m.in. filmu "Artes - nadrealiści ze Lwowa" emitowanego w magazynie "Pora na Kulturę" w TVP Katowice . W grudniu miała miejsce pierwsza indywidualna wystawa rysunku Wojciecha Grabowskiego zorganizowana z okazji jubileuszu 650-lecia miasta w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Będzinie.
Wojciech Grabowski to młody, ambitny i niezwykle uzdolniony artysta. Jego twórczość filmowa w sposób niezwykły prezentuje kulturę i sztukę. To swoista podróż w głąb pewnych zjawisk, stanów, nastrojów, stotnych tematów i emocji. Jego postawa zwraca uwagę na ważną rolę szeroko pojętej kultury jako istotnego elementu kształtującego poziom życia społecznego.