przejdź do treści
Start Biblioteka Imprezy Ludzie regionu Przejście do strony zewnętrznej Katalog zbiorów biblioteki Nowości

Szukaj w bibliotece:

Wpisz autora lub tytuł i wyszukaj książkę w naszej bibliotece.
Przejście do strony zewnętrznej Serwis miasta Będzin
Przejście do strony zewnętrznej Aktualności Będzińskie
Przejście do strony zewnętrznej  Serwis starostwa
Przejście do strony zewnętrznej
Stowarzyszenie Filary Kultury
Informacja o programie Kraszewski Komputery dla bibliotek
Informacja o programie Narodowy program rozwoju czytelnictwa
Przejście do strony zewnętrznej Biblioteka Narodowa
Informacje na temat dofinansowania projektu Mediateki
Informacja o książkach dla osób niewidomych i niedowidzących Czytak
Informacja o programie Akademia Orange dla bibliotek
Przejście do strony zewnętrznej Facebook
Informacja o projekcie IBUK Libra
Przejście do strony zewnętrznej Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Przejście do strony zewnętrznej Powiatowy Informator Kulturalny
Dokument PDF Przewodnik po życiu w Fife Szkocja biblioteka
Informacje o programie Cała Polska Czyta Dzieciom
BIP
Informacja o projekcie Bank Podręczników
Przejście do strony zewnętrznej pitax.pl Banner umieszczony w związku z otrzymaniem bezpłatnego magazynu Chidusz

Spotkanie "Lektury EUROPEJCZYKA i POLAKA"

26 stycznia w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Będzinie odbyło się spotkanie z Grzegorzem Pieńkowskim "Lektury EUROPEJCZYKA i POLAKA"

"Ach ci bajarze. Żeby choć który napisał coś pożytecznego, miłego, przyjemnego - gdzie tam ,grunt ci po prostu spod nóg wykopują. A ja bym im zabronił pisania! Bo do czego to podobne: czytasz... zamyślisz się mimo woli-a potem już przeróżne androny lezą ci do głowy, doprawdy zabroniłbym im pisać; tak czy owak po prostu zabroniłbym"

Książe W. Odojewski

Weźmy taki Raskolnikow. Naczytał się nie wiadomo czego, uwierzył że jest ponad prawem, że wszystko mu wolno i co ? Zabił. Albo taki Don Kichot, ruszył by zmieniać świat, a wcześniej wiadomo, stosy książek. Niebezpieczne są książki, więc może miał racje Książe Odojewski zakazując pisania? Ale jak by wyglądał świat bez książek, no jak?

Może jednak warto czytać. Bo takiego "bigosu" jaki serwuje Mickiewicz nigdzie nie ma, Albo czy nie przyjemnie jest postać pod balkonem domu gdzie mieszka Julia, może wyjdzie, może choć spojrzy. Albo taka dziewczynka z zapałkami, może by jakoś jej pomóc.

Powiedział kiedyś Zygmunt Kubiak:

"Książki, które zmieniały świat, wielkie dzieła ukazywały się w 500 egzemplarzach. A jednak oddziaływały na ludzi. I kultura będzie w ten sposób istniała-całe społeczeństwo będzie żyło w sferze internetowej, natomiast elita pozostanie wierna tradycji."

Myślę że im więcej ludzi będzie poprzez czytanie rozumieć podstawowe kody naszej kultury tym życie będzie mniej brutalne.

Bo taki zafascynowany kulturą czy sztuką człowiek nie napadnie nikogo w ciemnej bramie. Bo on się zastanowi dlaczego napadł na staruszkę Raskolnikow.

Warto więc wybrać się w Podróż. Po drodze można wstąpić do Utopii. pobyć z Robinsonem na bezludnej wyspie, spotkać gdzieś tam Wolanda, czy Fausta

A jak jest dzisiaj?

Mc Świat jest kolorowy, krzykliwy a jednak:

"Spojrzawszy po dzisiejszym świecie jaki on sobie szary, mdły, jednostajny i wystygły wygląda a porównawszy do owego bujnego żywota dni przeszłych tak pstrego, kraśnego zawiesistego i wrażliwego... aż się chce westchnąć, że te ludziska skarłowacieli tak. Nie powiem żeby tam wszystko było lepiej, ani utrzymuje żeby dziś miało być gorzej ,ale dalipan było inaczej, o, inaczej" J.I Kraszewski.

Grzegorz Pieńkowski


Spotkanie z Grzegorzem Pieńkowskim Spotkanie z Grzegorzem PieńkowskimSpotkanie z Grzegorzem Pieńkowskim Spotkanie z Grzegorzem PieńkowskimSpotkanie z Grzegorzem Pieńkowskim Spotkanie z Grzegorzem PieńkowskimSpotkanie z Grzegorzem Pieńkowskim

  • zak
  • OIN
  • BatProfi
  • Kaufland
  • MPWIK
  • Społem
  • Enion
Start | Biblioteka | Nowości | Imprezy | Ludzie regionu | Kontakt| Katalog| Bibliografia regionalna

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prowadzenia statystyki odwiedzin. Korzystamy z oprogramowania Google Analytics.