przejdź do treści
Start Biblioteka Imprezy Ludzie regionu Przejście do strony zewnętrznej Katalog zbiorów biblioteki Nowości

Szukaj w bibliotece:

Wpisz autora lub tytuł i wyszukaj książkę w naszej bibliotece.
Przejście do strony zewnętrznej Serwis miasta Będzin
Przejście do strony zewnętrznej Aktualności Będzińskie
Przejście do strony zewnętrznej  Serwis starostwa
Przejście do strony zewnętrznej Wydarzenia Powiatu Będzińskiego
Stowarzyszenie Filary Kultury
Informacja o programie Kraszewski Komputery dla bibliotek
Informacja o programie Narodowy program rozwoju czytelnictwa
Przejście do strony zewnętrznej Biblioteka Narodowa
Informacja o książkach dla osób niewidomych i niedowidzących Czytak
Informacja o programie Akademia Orange dla bibliotek
Przejście do strony zewnętrznej Facebook
Informacja o projekcie IBUK Libra
Przejście do strony zewnętrznej Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Przejście do strony zewnętrznej Powiatowy Informator Kulturalny
Dokument PDF Przewodnik po życiu w Fife Szkocja biblioteka
Informacje o programie Cała Polska Czyta Dzieciom
BIP
Informacja o projekcie Bank Podręczników
Przejście do strony zewnętrznej pitax.pl Banner umieszczony w związku z otrzymaniem bezpłatnego magazynu Chidusz

Sztuka Podhala. Wystawa prac malowanych na szkle Zofii Majerczyk Owczarek

Zofia Majerczyk Owczarek malarstwo na szkle będzin

"Święci aniołowie i tatrzańskie zbójowie" to wystawa prezentowana od 1 lutego w Galerii klubu "Pod Sową" Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Będzinie. Wystawa została zorganizowana przy współpracy biblioteki i Stowarzyszenia Twórców Ludowych z Zakopanego.

Autorką prac jest pochodząca z góralskich rodów Zofia Majerczyk Owczarek, która kultywuje tradycje przodków. W swojej twórczości Zojda - pod takim pseudonimem artystkę w Zakopanem znają - odwołuje się zarówno do tradycyjnych motywów ludowych, religijnych regionu, jak i tworzy jedyne w swoim rodzaju, niespotykane kompozycje zdobione geometrycznymi ornamentami. Jest artystką niezwykle aktywną, która kulturą żyje cały czas. Obok malowania na szkle zajmuje się haftem i szyciem stroi regionalnych Podhala, które prezentowane są na licznych wystawach i kiermaszach promocyjnych. Jest współorganizatorką spotkań kapel "Muzyka Karpat", "Dudaskie Ostatki" i "Zaduski Muzykanckie", prowadzi program radiowy "Z hól i dziedzin" Związku Podhalan w lokalnym Radiu "Alex" w Zakopanem, a od 1995 roku zajmuje się także zespołem regionalnym im. Bartusia Obrochty. Zojda aktywnie działa także w Związku Podhalan, do którego należy od 1973 roku i Stowarzyszeniu Twórców Ludowych.

Wystawa " Święci aniołowie i tatrzańskie zbójowie" przygotowana została w cyklu malowane na szkle. Malowanie na szkle jest jednym ze składników tradycyjnej kultury ludowej na Podhalu. Pierwsze obrazy pojawiły się tu na przełomie XVIII i XIX wieku. Pod względem treści prace Zojdy odwołują się do tematyki świeckiej, przedstawiając sceny z życia zbójników i sławnego na Podhalu Janosika. Druga grupa obrazów odwołuje się do tematyki religijnej i sakralnej prezentując postacie aniołów, świętych patronów, Madonny, sceny z życia Chrystusa i symbole religijne.

Wystawę "Święci aniołowie i tatrzańskie zbójowie" można będzie oglądać w będzińskiej bibliotece do 28 lutego w godzinach otwarcia placówki (poniedziałek – piątek 10.00-19.00; sobota 9.00-15.00). Wstęp wolny. Zapraszamy.

Zofia Majerczyk Owczarek malarstwo na szkle będzin Zofia Majerczyk Owczarek malarstwo na szkle będzin Zofia Majerczyk Owczarek malarstwo na szkle będzin Zofia Majerczyk Owczarek malarstwo na szkle będzin Zofia Majerczyk Owczarek malarstwo na szkle będzin Zofia Majerczyk Owczarek malarstwo na szkle będzin Zofia Majerczyk Owczarek malarstwo na szkle będzin Zofia Majerczyk Owczarek malarstwo na szkle będzin Zofia Majerczyk Owczarek malarstwo na szkle będzin Zofia Majerczyk Owczarek malarstwo na szkle będzin Zofia Majerczyk Owczarek malarstwo na szkle będzin

  • zak
  • OIN
  • BatProfi
  • Kaufland
  • MPWIK
  • Społem
  • Enion
Start | Biblioteka | Nowości | Imprezy | Ludzie regionu | Kontakt| Katalog| Bibliografia regionalna

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prowadzenia statystyki odwiedzin. Korzystamy z oprogramowania Google Analytics.